TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 16-01-2023 21:02   Güncelleme : 18-01-2023 10:20

MİLLET İTTİFAKI İLÇE BAŞKANLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

MİLLET İTTİFAKI İLÇE BAŞKANLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Akyazı Millet İttifakı ilçe başkanları ortak basın bildirisi yayınladı                         Düzenlenen toplantıya 6’lı masayı oluşturan CHP İlçe başkanı Mustafa Sağır, Gelecek Partisi İlçe başkanı Hüseyin Güler, Saadet Partisi İlçe başkanı Bayram Balık, Deva Partisi İlçe başkanı Erkan Çoruhlu ve Demokrat Parti İlçe başkanı Alaattin Elma katıldı. İYİ Parti İlçe başkanı Fatih Çakmak mazeret beyan ettiği için basın toplantısına katılmadı.

İlçe başkanları yaptığı açıklamada;

30 Mart 2014 de yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile 30 İldeki 16.220 Köy Mahalleye çevrilmişti. Bu uygulamanın Tarım ve Hayvancılığa zarar verdiğinin görülmesi üzerine, 21 Kasım 2019 tarihinde yapılan 3. Tarım Şurasında uygulamadan doğan hataların düzeltilmesi için bizzat Sayın Cumhur başkanı tarafından Şura sonuç bildirgesinde Büyükşehir Belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yapılandırılması kırsal Mahallelerde köy tüzel kişiliğinin korunması önemle vurgulanmıştı.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifade ettikleri gibi köy tüzel kişiliğinin korunması yasada yer almasa da, Mahalle yapılan Köylere Tarım ve Hayvancılık başta olmak üzere önemli avantajlar sağlayan yarı köy statüsü sayılabilecek 7254 sayılı kırsal mahalle kjanunu yasalaşmıştır. (16 Ekim 2020)
Yasa ve Yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra Türkiye genelinde 30 Büyükşehir’in 29 unda köy başvuruları sonucu Binlerce Köy kırsal mahalleye veya kırsal yerleşik alan yapılmıştır. Sadece Sakarya Büyükşehirde Hiçbir köy kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan yapılmamıştır.
Akyazı Belediyesi de Yasa’nın verdiği bu hakları vermemekte direndiği gibi Köy halkının taleplerini bir dilekçeyle belediyeye müracaat eden Muhtarlara size hizmet vermem yönünde tehdit ettiği bilgilerini aldık.

Bizler Millet İttifakı İlçe Başkanları olarak Kamuoyuna açıklamak istiyoruz

Akyazı Belediyesinin bu tutumunu gözden geçirerek Köylünün Çiftçinin kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan haklarını acilen vermelidir.

''Akyazı halkına açık taahhüdümüzdür.''

Millet İttifakı İktidarında Köylünün Çiftçinin talebi olan aşağıda belirtilen hakları kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan hakları ivedilikle sağlanacaktır.

İşte kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan hakları
1-Bina Arsa ve Meskenlerle emlak vergisi alınmayacaktır.
2-Ticari Sanayi Turistik Bina Arsa ve Arazilerden Emlak Vergisi %50 indirimli olacaktır.
3-Binalarda Bina İnşaat harcı ile diğer hiçbir harç alınmayacaktır.
4-Diğer Vergi ve Harçlara %50 indirim uygulanacaktır.
5-İçme ve kullanma suları için en düşük su tarifesinden %75 indirimli olacaktır.
6-6831 Sayılı Kanuna göre Ormanlardaki hak ve İmtiyazların Büyükşehir kanununa göre 2023 sonunda sona ereceğinden kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alanlarda yararlanmaya devam edilecektir. Kırsal mahalle olmayan yerlerde kışlık yakacak odunu dahi verilmeyecektir.
7-İl Özel İdareleri kalkarak bu Köylerin hazine yardımları Belediyelere Nüfuslarına göre aktarıldığından Belediyeler tüm belediye hizmetlerini vermeye devam edecek ayrıca bu 8-Köyler İlçe ve Büyükşehir Belediyelerine oy vermeye devam edecektir.

Tüm bunlara rağmen bu haklar verilmemekte ısrar edilirse önümüzdeki dönemde Millet İttifakı Belediye Başkanlarının seçilmesi durumunda tüm Belediye hizmetlerinin Köylerimize artarak verileceğini Kamuoyu bilgisine önemle sunuyoruz. dediler.


Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması
Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması
Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması
Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması
Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması
Millet İttifakı’ndan Basın Açıklaması

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI