TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 14-01-2023 15:08   Güncelleme : 14-01-2023 15:16

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

 

SAKARYA BASINI VE KAMUOYUNA,

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMUMUZ kırsal mahalle ile ilgili temas ve görüşmelerine, çözüme önemli katkı vereceğinden emin olduğumuz SAKARYA ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KOORDİNASYON KURULU görüşmeleri ile devam edildi.

Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR ve kurul üyeleri ile köylerin Büyükşehir yasası sonucu mahalleye dönüştürülmesinden sonraki süreç ve KIRSAL MAHALLE yasasının yürürlüğe girmesinden sonra diğer Büyükşehirlerdeki uygulamalarla Sakarya’da ki sorunlar mukayeseli olarak geniş bir şekilde ele alınıp görüşüldü.

Platform sözcüsü Mecdi CENGİZ “Ziraat Odalarının köye, köylüye ve çiftçiye özellikle tarım ve hayvancılık başta olmak üzere önemli hizmetler veren kamu kurumu niteliğinde en güçlü meslek örgütlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede bugün Sakarya’da Tarın Hayvancılık ve Platform olarak bizim üzerinde önemle durduğumuz KIRSAL MAHALLE sorunlarının temelinde Ziraat Odaları ile iş birliği ve koordinasyon konusundaki zaaflar olduğunu düşünüyoruz. Eğer KIRSAL MAHALLE konusunda köyden mahalleye dönen yerleşim alanlarının muhtarları kendi aralarında güçlü bir dayanışma içinde yasanın sağladığı avantajlar ile ilgili olarak halkı bilgilendirip Ziraat Odaları ile koordineli çalışmış olsalardı Tarım ve Hayvancılık Bölgesi olan Sakarya’da KIRSAL MAHALLE konusunda bugün yaşadığımız sorunlar olmazdı. Burada hep birlikte değerlendirdiğimiz gibi Sakarya Dışında ki yirmi dokuz Büyükşehir’de binlerce mahalle KIRSAL MAHALLE olurken, Sakarya’da tek bir KIRSAL MAHALLEYE dönüşen yer yoksa bunu sorgulamak sebepleri ve gerçekleri araştırmak zorundayız.

Platform olarak üzülerek ifade etmek zorundayız ki Sakarya Belediyelerimiz iki yıl önce yapılan başvurulara aradan bunca zaman geçmesine rağmen işleme konmamış, cevap verilmemiş ve bu süreçte mahalleye dönüşen köylerin yıllarca koruyup kolladıkları varlıklarının çok önemli bir bölümünü bir rant ve fırsat olarak değerlendirmişlerdir. Yasanın çıkış gerekçesi Tarım ve Hayvancılığın desteklenmesi olduğu halde, belediyelerin izlediği yol Sakarya’da Tarım ve Hayvancılık ile birlikte KIRSAL MAHALLE ortamını da telafisi mümkün olmayan bir sürece doğru sürüklemektedir. Belediyeler burada bazı örnekleri verilen başvurulara verdikleri cevapta tamamen yasaya aykırı, inanılmaz gerekçeler ile KIRSAL MAHALLE taleplerini ret etmişlerdir. Benzer daha birçok olumsuzluklar ve belediyelerin bu tutumu karşısında KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMUNUN kurulması bir zaruret olarak ortaya çıkmıştır.” Diyen CENGİZ platform olarak iki aylık süreçte yapılan çalışmalar ve görüşmeler hakkında bilgi vermiş, bu görüşmelere devam edeceklerini sorunların her zeminde ilgili ve

 

 

Yetkili tüm merciler nezdinde sürdüreceklerini belirterek Sakarya Ziraat Odaları olarak sizlerle ve bu konunun öncelikli sorumluları olan değerli muhtarlarımızla çözüme katkıda bulunmak istiyoruz dedi.

Ziyarette, Akyazı Ziraat Odası ve Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR’da “ KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMUNUN çalışmalarını ve faaliyetlerini yakından izlediklerini ve çok önemsediklerini ve bu ziyaretten ve bilgi alışverişinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Sakarya’da ki Tarım Hayvancılık ve Çiftçi sorunları ile güncel bir sorun olan

KIRSAL MAHALLE konusunda da önemli açıklamalar ve değerlendirmeler yapan BAYRAKTAR Tarım arazileri, köyden mahalleye çevrilen yerlerin sorunlarının çözümleri için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ilgili makam ve merciler ile görüşmelere devam edeceklerini ifade eden BAYRAKTAR Sakarya gibi bir tarım bölgesinde hepimize önemli sorumluluklar düşüyor,

Biz bu sorumluluklarımızı her zaman olduğu gibi en üst düzeyde yerine getirmenin mücadelesini veriyoruz platformunuza da bu anlayışla her türlü desteği vermeye hazırız “ dedi.

Platform  olarak bu çok önemli ve yararlı görüşme ve bilgilendirme için kurul başkanı Sayın BAYRAKTAR ve Kurul üyelerine teşekkür ediyoruz.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURURUZ. 13.01.2023

 

 

PLATFORM SÖZCÜSÜ

Mecdi CENGİZ

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI