TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 05-01-2023 12:12   Güncelleme : 05-01-2023 12:20

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

Bilindiği gibi 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı yasa ile 30 ile bağlı belde ve köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak köyler mahalleye dönüştürüldü. Bu uygulamanın tarım ve hayvancılığa büyük ölçüde zarar verdiğinin görülmesi üzerine, Sayın Cumhurbaşkanımızın 3.TARIM ŞURASI sonuç bildirgesinde bizzat açıkladığı gibi KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN korunması şeklinde olmasa da tarım ve hayvancılığa önemli katkılar sağlayacak köyden mahalleye dönüştürülen yerlere her konuda önemli avantajlar sağlayan 7254 sayılı KIRSAL MAHALLE yasası 16.Ekim.2020 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yasanın kabul edilişinden ve uygulama ile ilgili yönetmeliğin yayınlanmasından sonraki süreçte Sakarya dışındaki 29 büyük şehirde binlerce mahalle başvuruları sonucu KIRSAL MAHALLE HAKKINI almıştır.

Önemli bir Tarım ve Hayvancılık bölgesi olan Sakarya’mız da, aradan gecen bunca zamana rağmen, başvuru yapan bir çok mahallenin başvuruları ile ilgili hiçbir işlem yapılmamış, Sakarya’da tek bir köy KIRSAL MAHALLE statüsüne alınmamıştır.

Bu olumsuz gelişmeler üzerine yaklaşık iki ay önce kurulan KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU Sakarya’nın bu önemli sorununu görüşmek üzere 02.01.2023 günü Ak Parti Sakarya İl Başkanlığını ziyaret ederek il Başkanı Yunus TEVER ile görüştü.

Samimi ve sıcak bir ortamda yapılan görüşmede, 30 büyük şehirde ki KIRSAL MAHALLE uygulamaları ile Sakarya’da ki olumsuz durumlar ve platform çalışmaları hakkında il Başkanı Yunus TEBER’E geniş açıklamalar yapıldı.

Platform sözcüsü Mecdi CENGİZ yasanın kabulünden bugüne kadarki süreci değerlendirdiği konuşmasında “KIRSAL MAHALLE yasası, köylerin mahalle yapılmasından sonra tarım v e hayvancılığın büyük oranda zarar görmesi üzerine Sayın Cumhurbaşkanının KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN KORUNMASI direktifi üzerine çıkarıldığını ve yasanın köyden mahalleye çevrilen yerleşim alanlarına önemli avantajlar sağladığını belirtti. Cengiz konuşmasında yasayı uygulamak, başvuruları sonuçlandırmak zorunda olan Sakarya’daki Belediyelerin bir buçuk yıldır başvuruları işeme almadığını, cevap vermediğini, verilen dilekçelerin adeta yok sayıldığını ifade etmiştir. Ne yazık ki mesleği Ziraat Mühendisliği olan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu özel durumunun Sakarya için bir şans olduğunu düşünürken Sayın Başkanın ilçe Belediyelerine yapılan KIRSAL MAHALLE başvurularının Büyükşehir Belediyesine gönderilmemesi talimatı verdiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU olarak ilimizin tarım ve hayvancılığına önemli katkı sağlayacak olan

 

KIRSAL MAHALLE yasasının köyden mahalleye çevrilen mahallelerimizin doğası, dokusu, üretimi, yaşam biçimi ve kültürünü yakından ilgilendirdiği için bu yasal haklarımızı almak istiyoruz.” Platform sözcüsü Mecdi CENGİZ, Ak Parti Sayın İl Başkanımız Yunus TEVER’den verdiğimiz somut bilgiler ışığında KIRSAL MAHALLE konusunda katkı ve destek istiyoruz. Bu konuda gösterdiğiniz ilgiye platform olarak teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımızı Sakarya ölçeğinde her zeminde sürdürmeye devam edeceğiz diyerek sözlerini noktaladı.

Toplantıda Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus TEVER, Platformun ziyaretinden ve verilen bilgilerden büyük memnuniyet duyduğunu verilen bilgiler ve açıklamalar doğrultusunda gerekli inceleme ve araştırmaların yapılacağını, çok yakında İlçe Başkanları ile yapılacak toplantıda bu konular üzerinde önem ile durulacağını ifade etti.

KAMU OYUNA SAYGI İLE DUYURURUZ.

03.01.2023

PLATFORM SÖZCÜSÜ

Mecdi CENGİZ

 

 

 

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI