TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 04-05-2023 13:46

SEÇİM YASAKLARI BUGÜN BAŞLADI

SEÇİM YASAKLARI BUGÜN BAŞLADI

SEÇİM YASAKLARI BUGÜN BAŞLADI

Seçim yasakları neler ve ne zaman bitecek?

İşte 14 Mayıs seçim yasakları

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları 4 Mayıs Perşembe itibarıyla başladı. 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler için geri sayım devam ederken seçim yasaklarının neler olduğu ve sürecin ne zaman biteceği merak konusu oldu. İşte detaylar...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlerde uygulanacak yasakları açıkladı. 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerine az bir süre kala seçim yasakları gündeme geldi. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları 4 Mayıs itibarıyla başladı. Peki, seçim yasakları neler? İşte 14 Mayıs seçim yasakları hakkında merak edilenler...

 

SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimler için belirlediği takvim işliyor. Takvime göre, bugün başlayan propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları, oy verme gününden önceki gün (13 Mayıs Cumartesi) saat 18.00'de sona erecek.

 

MAKAM OTOMOBİLLERİ VE RESMİ ARAÇLAR KULLANILAMAYACAK

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde bakanlarla, milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapılan gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenleri de yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Belirtilen süre içinde bakanlar, seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleriyle bağlı olacak.

Ayrıca, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar geçen süre içinde bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI