TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 08-08-2023 15:00   Güncelleme : 08-08-2023 15:01

FINDIK FİYATI BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

FINDIK FİYATI BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

FINDIK FİYATI BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarını değerlendirdi Üreticinin beklentisinin 100 lira olduğuna işaret eden Bayraktar, açıklanan rakamı üreticiye soracaklarını ve düşüncelerini alarak kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından TMO'nun fındık alım fiyatlarını açıkladı. Giresun'da fındığın alım fiyatının 84 TL olduğunu açıklayan Erdoğan, levant için 82,50 TL olduğunu belirtti. Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, açıklanan fındık fiyatlarına ilişkin konuştu. Bayraktar, ziraat odaları olarak bir süre önce üreticilerle yüz yüze ve telefonla görüşme gerçekleştirerek fındık fiyatı hakkındaki isteklerini sorduklarını anımsattı.

BEKLENTİ 100 LİRAYDI

Görüşmeler sonucunda her ilçeden gelen fiyat beklentilerini Hendek'te gerçekleştirilen Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısında değerlendirdiklerini hatırlatan Bayraktar; "Çiftçimize TMO müdahale alım fiyatını sormuştuk. Beklenti 100 liraydı" dedi.

Sakarya bölgesindeki levant fındığın fiyatının 82,5 lira olarak açıklandığını söyleyen Bayraktar, şunları kaydetti; "Açıklanan fiyat beklentinin altında kaldı. Ziraat Odalarımız açıklanan fiyatla ilgili yeniden üreticilerle telefonla ve yüz yüze görüşmeler yapacak.

Açıklanan fiyatla ilgili düşüncelerini soracağız. Tepkilerinin ne olduğunu öğreneceğiz. Ardından açıklanan fiyatla ilgili düşünce ve taleplerini kamuoyuna açıklayacağız."

İŞÇİ YEVMİYELERİ

Yaşanan enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle ilerleyen aylarda fındık fiyatında revize yapılması yönünde çiftçinin bir beklentisinin olduğuna dikkati çeken Bayraktar; "Fiyat açıklanırken buna yönelik bir gelişme olmadı. Dolar kurundaki artış, enflasyon ve üretici maliyetlerindeki artışlar dikkate alınmalı. Şu an yerli işçi maliyeti 500 lira. Geçici tarım işçilerinin yevmiyesi 447 lira 15 kuruştu. Ancak ulaşım maliyetlerinin artmasından dolayı bölgelere göre fark isteniyor. 480 lira civarında beklentiler var" diye konuştu.

TMO ALIM KRİTERLERİNİ ALIMLARA BAŞLAMADAN AÇIKLAMALI

TMO'nun açıkladığı fiyat kadar alım kriterlerinin de alımlar başlanmadan belirlenmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ali Şener Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti; "

TMO'nun alım kriterlerini alımdan önce belirlemesi konusunda taleplerimizi iletmiştik..

Alımlar başlamadan kriter ve şartların açıklanmasını bekliyoruz.

Bu aynı zamanda serbest piyasada fiyatların çiftçi lehine gelişmesine katkı sağlayacak.

TMO'nun günlük ve toplam alım miktarı serbest piyasayı belirleyecek."

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI