AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 15-08-2022 20:37   Güncelleme : 16-08-2022 10:48

BAŞKAN MESUT EKREM BASINLA BULUŞTU

BAŞKAN MESUT EKREM BASINLA BULUŞTU

BAŞKAN MESUT EKREM BASINLA BULUŞTU

Ak Parti Akyazı İlçe Başkanı Mesut Ekrem, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gazetecilerle bir araya geldi. AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ilçede görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Başkan Mesut Ekrem; " Ak Partimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden itibaren, aziz milletimize taahhüt ettiği ve bugün ‘’Yeni Türkiye’’ olarak tanımladığımız demokratikleşme, kalkınma, ilerleme, refah seviyesini yükseltme ve büyük medeniyetimizi geleceğe taşıma yolunda büyük başarılar kaydederek bugüne kadar verdiği bütün sözleri yerine getirmiştir. Partimiz demokrasiyi, Milli ve Manevi değerlere saygıyı ilke edinerek, darbelere ve vesayet sistemine karşı dik durarak yıllardır özlenen Güçlü ve Müreffeh Türkiye’yi yeniden inşa etmeye başlamıştır. İktidar olduğumuz ilk günden bu günlere kadar, hayal edilemeyecek atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu başarının kaynağı siz vefakar milletimizin ortaya koyduğu maddi ve manevi destektir. Partimiz ve şahsım adına tüm hemşerilerime bugüne kadar gösterdiğiniz teveccüh ve destekler için çok teşekkür ediyorum" dedi.

AKYAZILILARA TEŞEKKÜR

Akyazılıların bugüne kadar Ak Parti siyasetinde; yerel ve genel tüm seçimlerde aynı inanç ve samimi duygularla hareket ederek, parti için çalışarak, tarih yazan başarılar elde etmelerinde en büyük desteği verdikleri için canı gönülden teşekkür eden Ekrem, şunları kaydetti; " Ak Partimizin kuruluşundan bugüne kadar, hizmet veren ve emeği geçen başta kurucu yönetim kurulu üyeleri olmak üzere, İlçe Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl genel Meclis üyelerimize, Belediye Meclis üyelerimize yönetimde görev alan tüm yönetim kurulu üyelerimize, vefakar Kadın Kollarımıza, cefakar Gençlik kollarımıza, mahalle temsilcilerimize, sandık kurulu üyelerimize ve tüm gönüldaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, ölenlerimize rahmet kalanlarımıza sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyorum.

AKYAZI'YA 250 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

Hükümetimiz Akyazı’ya 2022 yılında Milli Eğitim başta olmak üzere Gençlik ve Spor, Emniyet ve Aile sağlığı Merkezi gibi toplamda 250.000.000 TL (iki yüz elli milyon) tutarında bir bütçeyle binaların yapımlarını yapmış, bir kısmı tamamlanmak üzere bir tanesi de ihale aşamasına gelmiştir. Yerel yönetimler proje ve çalışmalarında ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce ve Akyazı Belediye Başkanımız Bilal Soykan ile birlikte alt yapı, yol, su, kanalizasyon hizmetlerine belirlediğimiz planlamalar dahilinde söz verdiğimiz tüm vaatlerimizi yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. BÜYÜKŞEHİRİN PROJELERİ

Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetlerimiz belirlenen planlar dahilinde uygulanmaya devam ediyor.

Bu hizmetlerin başlıcaları;

1) Arıtma tesisine 40.000.000 TL yatırımla kapasite artırılarak 2. Etap kanalizasyon çalışmalarına hız verilmiştir. Cumhuriyet, Konuralp, Yunus Emre, Yeni mahalle gibi mahallelerimizde yapılmayan ve eksik kalan kanalizasyon ve asbest su boruları değişimi işlemleri bu sayede gerçekleşmiştir.

2.etap kanalizasyon ve asbest boru değişimi bittikçe asfalt serme işlemleri gerçekleşecektir. İçme suyu şebeke hattı yenilenmesi, yağmur suyu şebeke hattı, kanalizasyon şebeke hattı ilave yatırımları ile beraber Büyükşehir Belediyemizin SASKİ marifetiyle ilçemize yapmış olduğu yatırım maliyetinin bedeli 83.000.000 TL ( seksen üç milyon) dır.

 1. Şehir giriş yolunun Ormanköy’den Karaçalılık mahallesine kadar olan bölümünde yapılacak olan yol, kavşak, kaldırım, aydınlatma gibi yapım işleri Büyükşehir Belediyemiz tarafından planlaması yapılarak en kısa sürede ilçemize yakışır bir giriş olacak şekilde halkımızın hizmetine sunulacaktır.
 2. Bu yılın başında Büyükşehir Belediyemiz tarafından Akyazı Kuzuluk mahallemizde 45 dekar alan üzerinde 40.0000.000 (kırk milyon) TL tutarında jeotermal ısıtmalı, 25 dekar topraksız örnek bir sera tesisi inşa edilmiş ve üretime başlanmıştır.

AKYAZI BELEDİYESİ'NİN PROJELERİ

Akyazı Belediyesi hizmetlerimiz de belirlenen planlar dahilinde uygulanmaya devam ediyor. Bu hizmetlerin başlıcaları;

 1. Orta Garaj Projesi 2022 yılı içerisinde tamamlanarak, yıllardır süren dolmuş yeri ve garaj problemini ortadan kaldırıp şehir trafiğini rahatlatarak hemşerilerimizin hizmetine sunulacaktır.
 2. Mezbaha ve Hayvan Pazarı Projesi’nin (Osmanbey) yer tahsis ve dolgu işlemleri yapılmış olup yeniden projelendirme işlemleri bittikten sonra kısa bir süre içinde bitirilecektir.

3) Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine bu dönemde yaklaşık 950.000 tl daha yatırım yapılarak tamamlama, modernizasyon ve çevre düzenleme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

4) Yahyalı-Sanayi bağlantı yolu kamulaştırma bedeli olan 4.700.000 TL (dört milyon yedi yüz bin) ödenmiş olup itiraz süreci bitip ek kamulaştırma bedelleri ödendikten sonra yapımı tamamlanarak hizmete açılacaktır.

 1. İlçemizde doğalgazı halkımızın hizmetine sunma adına 12 mahallemizde İmar Planı çalışmaları devam etmekte olup ki bu proje çalışma bedeli yaklaşık 7.000.000 TL civarındadır, yedi mahallemiz (, Yağcılar, Hasanbey, Harunusta, Karaçalılık, Alaağaç,) daha doğalgaz ile buluşacaktır.
 2. 10.000 ton (on bin) asfalt ihalesi yapılmış olup bu yaz ve sonrasında alt yapısı( kanalizasyon, boru ve yağmur suyu kanalı) bitmiş mahallerimizde asfalt serimi işi yapılacaktır.
 3. 18 Uygulaması yapılması planlan; İnönü, Hastane, Kuzuluk sanayi alanı ve Altındere mahallerimizin belirlenen bir bölümünde, dört bölgeden oluşan yaklaşık 300 hektar alanın parselasyon planları hazırlanmıştır. Askı süreci başlamıştır. Askı süreci yaklaşık 2 (iki) ay sonra tamamlanmış olacaktır. Amacımız imar yollarını ve kamuya ait alanları modern ve düzgün bir plan dahilinde açarak kamunun hizmetine açmaktır. Böylece daha doğru, daha düzgün bir şehircilik anlayışını Akyazı’mızda yerleştirmeye başlamış olacağız. 
 4. Hizmeti sadece Belediye hizmetleri çerçevesinde tutmayıp, Akyazı’yı öğrencilerin gözünde cazibe merkezi haline getirmek için, kapasiteyi artırma adına SUBÜ Üniversitesi Ek Binası İnşaatını yapıyoruz. Bu sayede öğrenci kapasitesi 2.000 kişiye çıkmış olacak. Bu Ek İdari Bina için 5.000.000 TL bütçe kullanılacaktır.
 5. Geçen yıl ve bu yıl içerisinde Akyazı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte; 190.000 Ton asfalt Yaklaşık 190 km ilçe ve genelinde 140.000 Ton Beton asfalt Yaklaşık 140 km kırsal mahallerimizde yol yapımı gerçekleşmiştir.
 6. Spor Kompleksi ve Meydan projemiz için Spor Bakanlığı ile birlikte imzalan protokol ile; 40.000.000 TL (kırk milyon) Bakanlık tarafından 30.000.000 TL (otuz milyon) Akyazı Belediyesi tarafından ödeme gerçekleşip Akyazı’mıza 70.000.000 TL (yetmiş milyon) değerinde son derece modern bir bina halkımızın özellikle de gençlerimizin hizmetine sunulacaktır.
 7. Emniyet Binamız tamamlanmış olup 8.000.000 TL (sekiz milyon) harcanarak emniyet güçlerimizin ve Akyazılı hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur. Sosyal Hizmet Merkezi ile ilgili süreci takip ediyoruz. Söz verilen bu eseri inşallah ilçemize kazandıracağız. Aile Sağlığı Merkezimiz 7.000.000 TL (yedi milyon) karşılığında ihale edilmiş temeli atılmıştı. Tamamlama ihalesi hazırlıkları tamamlanmış olup yapım aşamasına gelmiştir. İlçemizde yapımı süren ve bölgemize büyük değer katacak olan Ballıkaya Barajının gövde İnşaatı tamamlanmıştır.
 8. Geriye  kalan Mekanik aksamalarla ilgili çalışmalar ihale aşamasına gelmiştir. Bu güne kadar harcanan bedel 82.000.000 TL (seksen iki milyon) dir.
 9. baraj bölgesindeki güzergahı değişen yollar ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu güne kadar harcanan bedel 54.000.000 TL (elli dört milyon) dir.

MİLLİ EĞİTİM YATIRIMLARI

Milli Eğitim ile ilgili yatırımlar devam etmektedir. Bu kapsamda; Akyazı Orta Okulu, Şehit Yzb. Halil İbrahim Sert Anadolu Lisesi, Alaağaç ilk ve ortaokulu, yapımı devam eden yatırımlardır. Toplam derslik sayısı 72 dir. Bunu yanında büyük onarımda olan okullarımız Dokurcun Çok Programlı Anadolu lisesi, Dokurcun İlkokulu, Erdoğdu İlkokulu; Akyazı Halk Eğitim Merkezi, Mehmet Kaya İlkokulu, Mehmet Soykan İlkokulu, Nahit Menteşe İlkokulu, Şehit İhsan Ünlütürk İlkolkulu, Topağaç İlkokulu, Vakıf İlkokulu dur. Yapılması planlanan, Özel Eğitim Uygulamalı Anaokulu, Dokurcun Anaokulu ve Dokurcun Lisesi okullarıdır. Dokurcun Lisesinin yapımı ile ilgili ASSU Su Fabrikası ile yapılan protokolle, yapılacak projelendirme Milli Eğitim Bakanlığının onayındadır. Onaydan sonra Okul inşaatı hızla başlayacaktır. Tüm bu Okul proje, inşaat, yapım ve onarım bedeli olarak Milli eğitim bütçesinden yaklaşık 130.000.000 TL harcama yapılacaktır.

yapılan ve yapılacak tüm bu hizmetlerimiz Akyazılı hemşerilerimize ve ülkemize hayırlı olsun. 2002 yılından günümüze kadar, çok değerli eser ve hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında katkısı olan; Genel Başkan yardımcımıza, İl Başkanımıza, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Belediye Başkanımıza, geçmiş dönemde görev yapan; Milletvekillerimize, il Başkanlarımıza, İlçe Başkanlarımıza, Belediye Başkanlarımıza ve tüm emeği geçenlere şahsım, teşkilatım ve Akyazı halkı adına teşekkür ediyor, ahirete irtihal edenler Allah’tan rahmet diliyorum. Birlik ve beraberlik içinde, başarılarla dolu daha nice yıllara kavuşmayı yüce Allah’tan niyaz ediyorum"15-08-2022


 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI