TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 13-02-2023 12:07   Güncelleme : 13-02-2023 12:10

AKYAZI İLK ALTI'DA

AKYAZI İLK ALTI'DA

İTÜ'lü yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz'ün açıkladığı deprem riski taşıyan ve fay hattı üzerinde bulunan ilçeler arasında Sakarya'dan 6 ilçe yer aldı.

Deprem riski taşıyan iller ve ilçelere ilişkin araştırmalar hız kazandı. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin sarsıntısı tüm yurtta etkisini hissettirmeye devam ediyor. Prof. Dr. Okan Tüysüz doğrudan diri fay üzerine oturan, 45 il alanı üzerindeki 110 ilçe hakkında açıklamalarda bulundu.

"ÜLKEMİZDE 500'DEN FAZLA KIRIK OLUŞTURABİLECEK FAY VAR"

Habertürk'ten Alper Uruş'a konuşan Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Ülkemizde 500’den fazla, yüzey kırığı oluşturabilecek fay var. Bu faylar Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından 2011 yılında yayınlanan Türkiye Diri Fay Haritası'nda gösteriliyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası geçtiğimiz aylarda diri faylar üzerinde oturan 22 ile ait raporlar yayınlayarak diri faylar üzerinde yerleşimim mümkün olduğunda önlenmesi ve bunun kurallarının ne olması gerektiğini haftalar boyunca raporlar halinde yayınladı, ilgili kurumların dikkatini çekti. Ülkemizde 22 il yüzey kırığı oluşturabilecek faylar üzerinde yer alıyor." ifadelerini kullandı.

SAKARYA'DAN 6 İLÇE VAR

Prof. Dr. Okan Tüysüz. şu sözler ile konuşmasına devam etti; Türkiye Diri Fay Haritası verilerine göre ülkemizde yapıları doğrudan diri fay üzerine oturan, 45 il alanı üzerinde 110 ilçe var. Bunun yanı sıra çok sayıda ilçe de diri faylara çok yakın konumda yer alıyor. MTA tarafından yayınlanan haritalara göre diri fay üzerinde yer alan ilçeler belirlendi. Ancak çoğu fayın yeri metre bazında bir doğrulukla bilinmiyor. Bu nedenle diri fayların tam olarak nerede olduğunun jeoloji ve jeofizik mühendisleri tarafından yapılacak özel araştırmalar ile belirlenmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Okan Tüysüz'ün açıkladığı deprem riski taşıyan ilçeler arasında Sakarya'da Akyazı, Arifiye, Ferizli, Hendek, Karapürçek, Sapanca yer alıyor.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI