TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 13-11-2017 16:07   Güncelleme : 13-11-2017 16:07

SAKARYA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU AYLIK TOPLANTISI FERİZLİ’DE GERÇEKLEŞTİ.

SAKARYA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU AYLIK TOPLANTISI FERİZLİ’DE GERÇEKLEŞTİ.

SAKARYA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU AYLIK TOPLANTISI FERİZLİ’DE GERÇEKLEŞTİ.

SAKARYA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU AYLIK TOPLANTISI FERİZLİ’DE GERÇEKLEŞTİ.

 Ferizli Seyifler Mahallesinde Çoban Pınarı Tesislerinde Ferizli Ziraat Odasının bünyesinde yapılan toplantıya Ferizli kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Belediye başkanı Ahmet Soğuk, İlçe Tarım Müdür vekili Mustafa Gürkan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu başkanı Ali Şener Bayraktar, Ferizli Ziraat Odası başkanı ile diğer oda başkanları, Mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Toplantıda uzun bir konuşma yapan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu başkanı Ali Şener Bayraktar, kendi menfaatlerimizi kendimiz koruyacağız. Ürünümüze ve üretimimize sahip çıkacağız. Çiftçiysek çiftçilik yapacağız, çiftçi olmayanların müdahalesine fırsat vermeyeceğiz. Hayvancılıkta meralarımıza sahip çıkacağız, verim tarım arazilerinin sanayileşmesine göz yummayacağız. İşletmelerin küçüklüğünden bahsederek Sakarya da arazi toplulaştırmasının için dahil edilmesini teklif ettiklerini ifade etti. bunu herkes iyi bilsin işletmelerimizi optimum ekonomik işletmelere çıkartmak zorundayız. Bunun içinde arazi toplulaştırılması önemli ve mühimdir. TMO’nun geçmiş yıllarda yaptığı yanış alım politikaları yüzünden fındık üreticisi sıkıntı çekti ama busene daha düzgün bir alım yapıldı. Alımlar fireler düştükten sonra 9lira 80 kuruş olarak devam ediyor. Kötümü? Kötü değil! İyi mi? İyi de değil! Ancak geçen yıldan bu yıl fındık 250bin ton daha fazla.” Diyerek açıklamalarda bulundu.

Toplantıda söz verilen belediye başkanı Ahmet soğuk ise, sulama projelerinden bahsederek Aşağı Sakarya sulama projesini gündeme getirerek ‘birlik kurmamız lazım dedi.’ Soğuk “daha önce kurmuş olduğumuz bir sulama projesi vardı işletemediğimizin yüzünden heba oldu dedi.” yeni yapılacak sulama projesini Ziraat odası bünyesinde bir birlik kurarak yürütmeliyiz.  Bu meyanda çiftçiler olarak ta kendimizi yenilemeliyiz dedi. Birinci OSB’yi kurduk ikincisinide otomotiv ağırlıklı olarak Marmara bölgesinin en büyük sanayisini kuracağız. Hem sanayi hem tarımı bir arada yürüteceğiz.” Dedi.

Daha sonra Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan yaptığı konuşmada, “uzun yıllar biz dünyada tarım ülkesi muamelesi gördük. Tabi tarımda bir handikap var fiyatları değişken üretimin arttığında düşen Fiatlar, arttığında yükselebilen fiyatlar. Bu yüzden sanayileşmeye de önem vermeliyiz. Tarımda bizim yapısal değişikliklerimiz var biz bunları hala yapamıyoruz ve işletmelerimiz büyütemiyoruz. Hala bizim tarımımızda % 20 ye yakın bir nüfus var. Bunu verimliliğe çevirmek için kurulan kooperatifler, birlikler daha sonra zor durumlara maalesef düşüyor ve kurumsallaşma gerçekleşmiyor, buda verimi düşürüyor. İyi örnekler var ama iki hayvan veriyorsunuz bir yıl sonra satıyor paraya çeviriyor. O zaman burada bir şey çıkıyor çiftçileri eğitilmesi. Bu konuda biz talep geldiğinde biz her türlü kurs açabilecek durumdayız. Bu halk yada tarım müdürlüğü yoluyla da ola biri dedi. Önemli konulardan biride meralar bu konuda çok duyarlıyız. Meralar işkal edilmemeli herhangi bir durumda müdahale etmekteyiz. Yöre halkı meralarına sahip çıkmalıdır. Çünkü Ferizli’de tarım hala büyük bir sektör oluşturmakta bunun farkındayız. Diğer taraftan bizim milli tohumlarımıza sahip çıkarak geliştirmeliyiz. İsrail’in tohumlarına bağımlı kalmamalıyız dedi”  Toplantı çiftçilerle karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.