TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 13-05-2022 19:23   Güncelleme : 13-05-2022 19:25

KARAPÜRÇEK ÇOK BÜYÜK BİR TURİZM MERKEZİ HALİNE GELECEKTİR”

KARAPÜRÇEK ÇOK BÜYÜK BİR TURİZM  MERKEZİ HALİNE GELECEKTİR”

KARAPÜRÇEK ÇOK BÜYÜK BİR TURİZM

MERKEZİ HALİNE GELECEKTİR”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Mayıs Ayı Olağan Meclisi’nde ‘termal turizm cenneti’ projesinin detaylarını açıkladı.

Yüce, “Termal kür, yaşlı tedavi, fitoterapi, müzikterapi hizmetleri sunacağız. Ayrıca trekking, dağ bisikleti, atlı doğa yürüyüşü, yaban hayatı, kamping, eko turizmin merkezi olacak. Hayallerimiz gerçek olduğunda burası turizm cenneti olacak” dedi. Yüce, ayrıca dev proje için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk onayın alındığını paylaştı.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Ekrem Yüce, toplantıda bir süre önce Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında bürokratik işlemlerin devam ettiği, Büyükşehir’in girişimleriyle onay sürecini geçen Karapürçek’te hayata geçirilecek olan turizm cennetinin ayrıntılarını anlattı.

Bölgenin termal, sağlık ve turizm alanında Türkiye’de önemli bir merkez olması noktasındaki hayalin gerçekleşmesi için çalıştıklarını ifade eden Başkan Yüce, çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilk onayı aldığı bilgisini paylaştı.

Termal turizm cenneti olma yolunda

Yüce, proje içinde tedavi merkezleri, fitoterapi, apiterapi müzikterapi, aromaterapi merkezleri ile birlikte trekking, dağ bisikleti, atlı doğa yürüyüşü, yaban hayatı, fotosafari, kamping, eko turizm alanlarının inşa edileceğini söyledi.

Önemli bir Jeotermal kaynağın bulunduğu bölge, kısa bir süre önce turizm bölgesi ilan edilmişti.

Turizm Bakanlığı daha sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı fizibilite ve öneri niteliğindeki proje raporunu inceleyerek Karapürçek’te milat olacak bir çalışma için faaliyetlere başlamıştı. Karapürçek’in bu projeyle birlikte jeotermal odaklı sağlık turizmi, doğa turizmi ve termal turizm alanında Türkiye’de sayılı bölgelerden bir tanesi olması bekleniyor.

Turizm bölgesinde ilk adım Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamu yatırım kararının ardından başlayacak.

“Çok büyük bit turizm merkezi olacak”

Konunun detaylarına yer veren Başkan Yüce, “Sakarya için tarihi bir projeye daha başlayacağımızın müjdesini geçtiğimiz ay bazı platformlarda dile getirmiştik. Sakarya’mızda 3 yılda başlatmış olduğumuz hizmet seferberliğinde Karapürçek’i de ihmal etmedik. Hemşerilerimizin uzun zamandır merakla bekledikleri, çok büyük bir turizm cenneti haline getireceğimiz Karapürçek Termal Cennet Projemiz için Cumhurbaşkanımız tarafından ilk onayı aldık. Proje kapsamında termal kür, tedavi-rehabilitasyon, yaşlı tedavi, fitoterapi, apiterapi müzikterapi, aromaterapi gibi hizmetler sunacağız.

Termalin yanı sıra trekking, dağ bisikleti, atlı doğa yürüyüşü, yaban hayatı ve kuş gözlemciliği, foto safari, kamping, karavan turizmi, kırsal ve eko turizm, günübirlik aktiviteler yer alacak. Tüm bu çalışmalar için yapılacak dev yatırımlarla bölgenin ekonomisi ve istihdamı için ciddi bir kalkınma sağlanacaktır. İnşallah hayallerimiz gerçekleştiğinde Karapürçek çok büyük bir turizm merkezi haline gelecektir” dedi.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI