TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 11-05-2022 23:20   Güncelleme : 12-05-2022 01:11

AKYAZI BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI ALİ YILDIRIM,

AL JAZEERA TELEVİZYONU MUHABİRİ ŞİRİN EBU AKİLE'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİ ŞİDDETLE KINADI.

 

Akyazı Basın Birliği Başkanı Ali Yıldırım, Al Jazeera televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile'nin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde görevi sırasında öldürülmesini şiddetle kınadı.

aL Jazeera televizyon kanalının kadın muhabiri Şirin Ebu Akile, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin mülteci kampında İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı, 51 yaşındaki deneyimli muhabir Şirin Ebu Akile'nin, Cenin kentinde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu başından ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Al Jazeera televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile'nin İsrail askerlerince öldürülmesi dünyadan büyük tepkiler geldi. Pek çok ülkede protestolar gerçekleştirildi.

Akyazı Basın Birliği Başkanı Ali Yıldırım da Akile'nin Filistin'de görevini yaptığı sırada İsrail askerlerince vurularak öldürülmesini kınadı.

Yıldırım; "Bu barbarca saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Zalim İsrail, Müslümanlara vahşice ve ahlaksızca saldırmaktadır. " dedi

KATAR merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

GÖREV yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerlerince gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

al Jazeera'nin ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

1971'de doğan Ebu Akile, Ürdün'deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı'na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.
 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI