TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 11-04-2022 23:27   Güncelleme : 17-04-2022 16:45

ATSO BAŞKANINDAN UYARI

ATSO BAŞKANINDAN UYARI

ATSO Başkanı Bayraktar, uygun bir şekilde ticaret yapan sektör mensuplarının haksız ve yersiz ithamlara muhatap olduğunu söyledi.

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z. Şinasi Bayraktar, enerji ve gıda başta olmak üzere küresel mal fiyatlarında yaşanan aşırı artışların herkesi etkilediğini söyledi.

Ülkenin ve Dünyanın yaşamış olduğu sıkıntılara bağlı olarak tüm dünyada gıdada arz talep dengesinin bozulduğunu, bunun da öngörülemeyen artışlara neden olduğunu anlatan Bayraktar, bu durumun ülkede de etkili olduğunu ifade etti. Bayraktar, mevsimsel etkiler başta olmak üzere birçok parametrenin fiyat artışlarına etki ettiğini belirtti.

Bayraktar, fahiş fiyat artışlarına ilişkin kriterlerin net olmaması nedeniyle kurallara ve ticaret ahlakına uygun bir şekilde ticaret yapan sektör mensuplarının haksız ve yersiz ithamlara muhatap olduğunu, bu haksız ve yanlış algının ticarette güveni zedelediğini, bu olumsuz algının değiştirilmesine yönelik sektör kuruluşlarınca bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiğini kaydederek, “Piyasa ekonomisi anlayışına uygun olarak tüketicilerimizin piyasayı gözetebilmesine yönelik uygulamaların yaygınlaştırılması gerekiyor. Tüketici haklarının korunması ve fahiş fiyat artışı uygulamalarının adil bir şekilde tespit edilebilmesi ve engellenmesi için daha objektif kriterler belirlenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI