TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 17-03-2022 08:54   Güncelleme : 17-03-2022 11:37

SORU ; BERAT KANDİLİ NEDİR?

SORU ;  BERAT KANDİLİ NEDİR?

SAYGIDEĞER KARDEŞLERİM!

SORU ;

BERAT KANDİLİ nedir, ne demek? Berat Kandilinin anlam ve önemi nedir.

CEVAP ;

Kurtuluş, af ve arınma anlamına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlıklardan kaçınılmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlaya bilme şuurunu da kazandırır.

Hız. Aişe validemizin rivayetine göre; Peygamber efendimiz (sav) Berat gecesini ibadet ile geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde.” Allah’ım azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin, seni lâyık olduğun şeklinde medh-ü sena edemiyorum. sana lâyık bir şeklinde şükredemiyorum. sen ancak kendini övdüğün gibisin “ diye dua etmiştir.

Sevgili Peygamberimiz (sav) bu geceyi bizimde ibadet ile geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuştur:

Şaban ayının 15. gecesini ibadet ile geçirin, gündüzünde oruç tutun.

Çünkü Yüce Allah; bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmet ile tecelli eder ve şafak sökene kadar, Tevbe eden yok mu? affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu? Şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa, istesinler vereyim” buyurur.

Saygıdeğer Kardeşlerim!

Biz bu mübarek gecede Peygamberimizden (sav) öğrendiğimiz dualar ile Allah’a yalvaralım. Bu gecenin önem ve faziletini çocuklarımıza, gençlerimize anlatalım. Dünyamızı saran ve sarsan başta salgın hastalıklar olmak üzere belâ ve musibetlerden bir an evvel kurtulmak için dua ve niyazda bulunalım., akraba ve komşularımızdan fakir olanlara, darda bulunanlara yardım edip, sıkıntılarını giderelim. Bol bol kaza ve nafile namazları kılalım, Kur’an-ı kerim okuyarak bu gecenin feyzinden istifade etmeye çalışalım.

Her zamankinden daha çok birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını geliştirmeye ihtiyacımız olduğunu bu günde Allah için aramızdaki dargınlıkları ve küskünlükleri kaldıralım . Bir birimimize sevgi, saygı, hoşgörü ve iyiliklerle yaklaşalım, kırılan gönülleri onarmaya gayret edelim. Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızın her türlü tehlike ve felâketlerden muhafazası için dua edelim. evlerimizi aile efradı ile yapacağımız ibadetlerle şenlendirelim.

—— Ya Rabbi; Ramazan’ın müjdecisi olan bu gece de; senden bütün günahlarımızın affını istiyoruz bağışla,

—— Helâlinden bol bereketli rızık istiyoruz nasip eyle,

—— Belâ ve musibetlerin her türlüsünden uzak eyle,

—— Tüm vefat edenlerimizi şehitlerimizi bu mübarek gece hürmetine affeyle, mekânlarını cennet eyle,

Dimimizin devletimizin bekasını sarsacak her türlü terörden dahili harici düşmanlardan muhafaza eyle.

Bu vesileye Berat Kandilinizi tevhid-i imaniye ve uhuvvet-i İslâmiyede ittifakan tevazu ve telâifle kalbi olarak gönülden tebrik eder, yaklaşmakta olan Ramazan ayına da huzurlu bir şekilde kavuşmamızı Yüce Mevlâm’dan niyaz ediyorum.

Ya Rabbi ; kabul ve nasip eyle.

Selâm ve dua ile Allah’a emanet olunuz.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI