TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 01-03-2022 13:23   Güncelleme : 01-03-2022 13:23

ELEKTRİK FATURASI İNDİRİMİ GELDİ! BAKAN DÖNMEZ ORAN VERDİ DETAYLARI AÇIKLADI

ELEKTRİK FATURASI İNDİRİMİ GELDİ!  BAKAN DÖNMEZ ORAN VERDİ DETAYLARI AÇIKLADI

ELEKTRİK FATURASI İNDİRİMİ GELDİ!

BAKAN DÖNMEZ ORAN VERDİ DETAYLARI AÇIKLADI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan`ın talimatlarıyla elektrik faturası indirimi için düzenleme yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik fatura düzenlemesinin detaylarını duyurdu. 1 Mart’tan sonraki tüketimlerin yeni tarifeyle faturalandırılacağını belirten Dönmez,

"Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte yeni düzenlemenin detaylarını duyurdu. 1 Mart'tan sonraki tüketimlerin yeni tarifeyle faturalandırılacağını belirten Dönmez, "Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte yeni düzenlemenin detaylarını katıldığı bir televizsyon programında açıkladı.

Bakan Dönmez'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Dün sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklamalarla özellikle dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşlarımızın lehine bir takım iyileştirmeler daha yapmış olduk. Mesken abone grubunda yer alan tüm tüketicilerimize KDV yüzde 18'den 8'e düşürülmüş oldu. Oturduğumuz evlerin tümü konut statüsünde ve bu abone grubundan yararlanıyor.

İbadethanelerimiz bu tarifelerden yararlanıyor. Son düzenlemelerle birlikte STK'lar, dernek, vakıflar ve Cemevleri de bu kapsama alınmış oldu.

'EN DÜŞÜK KADEME GÜNLÜK 8 KİLOVATSAAT VE AYDA DA 240 KİLOVATSAATE YÜKSELTİ"

Bir diğer iyileştirme de özellikle kırsal alandaki vatandaşlarımızın içme su şebekelerinin üretim ve dağıtımında kullanılan elektrik ihtiyaçları vardı. Onlar da yine en düşük tarife grubuna dahil edilmiş oldu. Böylece burada hem KDV yüzde 8'e indirilme suretiyle hem de kademe bir miktar daha yükselterek günlük ortalama 8 kilovatsaat ve ayda da 240 kilovatsaate yükseltilmiş oldu. Bu da vatandaşımız lehine bir iyileştirme oldu.

"YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE BİR KAPSAMA ALANI OLDU"

Bunun yanı sıra ticarethanede de kademeli uygulamaya geçtik. Özellikle küçük ticari işletmelerden, esnaf ve sanatkarlarımızdan gelen talepler vardı. Bunlar üzerine de biz ciddi bir çalışma yaptık. Günlük 30 kilovatsaat ki bu aylık 900 kilovatsaat eder. Biz esnaf odalarımızla da görüştük, küçük işletmelerle de görüştük. Onların ocak, şubattaki tüketimlerini dikkate alarak böyle bir düzenlemeye gidilmiş oldu. Neredeyse burada da yüzde 80'in üzerinde bir kapsama alanı olmuş oldu. Birinci kademeye girecek olan küçük ticari işletmelerin oranı iyileştirilmiş oldu.

"YÜZDE 8 İLA YÜZDE 14 ARASINDA BİR İNDİRİME TEKABÜL EDİYOR"

Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor. Daha önce birinci kademede KDV dahil bir kilovatsaat enerji için 137 kuruş ödeniyorken şimdi bu düzenlemeyle bu 126 kuruşa, ikinci kademedeki 206 kuruş da 189 kuruşa inmiş oldu. Ticarethanede de birinci ve ikinci kademe arasında yaklaşık yüzde 25'lik bir iyileştirme yapılmış oldu.

 

Admin ALİ ŞANLIAdmin ALİ ŞANLI