TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 01-01-2022 16:05   Güncelleme : 01-01-2022 16:05

ELEKTRİĞE DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM

ELEKTRİĞE DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM

ELEKTRİĞE DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM

elektriğe büyük zam geldi.

EPDK kararıyla elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi.

Faturalara yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı.

Doğalgaz Meskene Yüzde 25 Sanayiye Yüzde 50 Elektrik Üretimine Yüzde 15

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

150 KİLOVATSAAT ALTINA YÜZDE 50,

ÜST TÜKETİME YÜZDE 125 ZAM

Tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artış yapıldı.

Söz konusu oran, tarife gruplarına göre değişiklikler gösterebiliyor.

1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaat kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

EPDK'DEN AÇIKLAMA

TBMM'de kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına geçildiği belirten EPDK’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

- Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.
- Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır.
-Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur.
- Gelinen noktada enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldı.

Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh,

aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır.

 

DOĞALGAZ ZAMMI:

MESKENE YÜZDE 25

SANAYİYE YÜZDE 50

ELEKTRİK ÜRETİMİNE YÜZDE 15

Doğalgazda, ocak ayı için mesken tarifesine yüzde 25, sanayi aboneleri için geçerli tarifeye yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde ocak ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ocakta uygulayacağı satış fiyatı, mevcut tarifeye göre yüzde 25 artışla bin metreküp doğal gaz için 1860 lira oldu.

Ocakta yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan sanayi abonelerinin tarifesinde, bin metreküp gazın fiyatı yüzde 50 artışla 6 bin 300 liraya, elektrik üretim amaçlı tarifede de yüzde 15 artışla 5 bin 520 liraya çıktı.