TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 30-12-2021 13:55   Güncelleme : 30-12-2021 14:00

BİR SORU BİR CEVAP 

BİR SORU BİR CEVAP 

 

BİR SORU BİR CEVAP 

SAYGIDEĞER DOSTLARIM

SORU ;

YILBAŞI KUTLAMAK HARAM MI?

CEVAP ;

İSLÂM ALİMLERİNE GÖRE YILBAŞINI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLAMAK HARAMDIR.

YILBAŞI HRİSTİYANLARCA HZ. İSA’NIN DOĞUMU OLARAK KABUL EDİLİR VE BU GÜNDE MÜSLÜMANLARIN KUTLAMA YAPILMASI HRİSTİYANLARIN ÖRF VE GELENEKLERİNİN TAKLİT EDİLMESİ ANLAMINA GELİR.

NEOL KUTLAMAK VEYA NEOL İLE İLGİLİ BİRŞEYLER YAPMAK, BAŞKA DİNLERE BENZEMEK ANLAMINA GELMEKTEDİR. İSLÂM DİNİNİN BAŞKA KUTSAL GÜNLERİ VARDIR VE BU GÜNLERDE YAPILACAK BAŞKA RİTÜELLERDE VARDIR. İSLÂM DİNİNDE BAŞKA DİNLERE VE KÜLTÜRLERE BENZEMEK KESİNLİKLE YASAKTIR.

“KİM HERHANGİ BİR KAVME BİR GRUBA BENZEŞİRSE O DA ONDANDIR.” (EBU DAVUT, LİBAS 4) HADİSİNDE DE BELİRTİLDİĞİ GİBİ, HRİSTİYANLAR’IN ADETLERİNE UYUM SAĞLAMAK VE ONLARA BENZEŞMEK, İSLÂM DİNİNDE KAT’İ̇YEN YASAKLANMIŞTIR. YİNE MAİDE SÜRESİ 5. AYET’TE DE BELİRTİLMİŞTİR Kİ; “....SİZDEN KİM ONLARI DOST EDİNİRSE,ODA ONDANDIR..

.” (MAİDE: 5/51)

SORU ;

MİLLİ PİYANGO ALMAK GÜNAH MI?

CEVAP ;

PİYANGO BİLETİ ALMAK KUMARDIR VE HARAMDIR. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU, “ŞANS FAKTÖRÜNE DAYALI OLAN PİYANGO, TOTO, LOTO, İDDİA, MÜŞTEREK BAHİS, GANYAN GİBİ TERTİP VE OYUNLAR KUMARDIR VE HARAMDIR. BU TÜR KUMARLARIN, GENİŞ KİTLELERİN İŞTİRAK ETMESİ SEBEBİ İLE ZARARI DAHA DA YAYGIN OLMAKTADIR “AÇIKLAMASI YAPMIŞTIR.

SORU ;

YILBAŞINDA AĞAÇ SÜSLEMEK GÜNAH MIDIR?

CEVAP ;

BİZ MÜSLÜMANLAR, KURBAN BAYRAMI’NDA KURBAN ALIP, BAŞINA KINA YAKAR, KESERİZ. BU BİZİM DİNİMİZİN ALAMETİ. NEOL AĞACI ALIP SÜSLEMEK İSE DİNİMİZİN ALAMET-İ DEĞİLDİR.NEOL AĞACI ALMAK VE SÜSLEMEK GÜNAHTIR.

YILBAŞINDA AĞAÇ SÜSLEME UYGULAMASI HRİSTİYAN VE PAGAN KÜLTÜRÜ KÖKENLİ BİR GELENEKTİR. MÜSLÜMANLARIN YILBAŞINDA AĞAÇ SÜSLEME KONUSUNDA TEMKİNLİ OLMASI ÖNERİLİR.

SELÂM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OLUNUZ...