AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 29-12-2021 11:56   Güncelleme : 29-12-2021 11:56

KARA MÜRVER PROJESİ’NDE İLK ADIM ,r

KARA MÜRVER PROJESİ’NDE İLK ADIM ,r

KARA MÜRVER PROJESİ’NDE İLK ADIM

Akyazılı kadınları üretime teşvik edecek meslek edindirme projesinde ilk adım

Belediyemiz tarafından ilçedeki kadınların üretime olan katkılarını artırmak için geliştirilen ‘Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi’nde başvurular başladı. Proje kapsamında belediyemizin tahsis edeceği alanlarda 30 kadın ve kendi bahçesi olan 60 kadın olmak üzere toplam 90 kadın Kara Mürver üretecek.

 

Belediye Başkanımız Bilal Soykan’ın öncülüğünde Akyazı Belediye’miz tarafından geliştirilen ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında kabul edilen ‘Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi’nde çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. 1 milyon 736 bin liralık bütçeye sahip olan, Akyazı Kaymakamlığı ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin proje ortağı, Akyazı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Ak Belde A.Ş’nin ise paydaşı olduğu projede 18-45 yaş arası kadınların üretime katılımlarının artması amaçlanıyor.

 

Proje; duyurularının yapılmasının ardından yoğun ilgi görürken katılmak isteyenlerin www.akyazi.bel.tr/karamurver//adresindeki formu doldurmaları ya da Akyazı Belediyesi Ek Hizmet Binası’na bizzat başvurmaları gerektiği açıklandı. 15 Ocak tarihine kadar sürecek olan başvurular için kontenjanın sınırlı olması sebebi ile projeye katılmak isteyenlerin başvurularını bir an evvel yapmaları tavsiye edilirken gerekli şartları sağlayanların başvuru sırası ve başvuru şartlarına uygunluğuna göre belirleneceği belirtildi.

 

Proje kapsamında bahçesi olmayan 30 kadına Belediyemiz tarafından Topağaç Mahallesi’nde birer dönüm arazi tahsis edilecek. Kendi bahçesi olan 60 kadına ise teknik destek, sulama, gübreleme ve fide temini belediye tarafından desteklenecek Topağaç Mahallesi’ndeki üretim alanında bir işleme tesisi de kurulacak. Tamamen kadınların çalışacağı bu işleme tesisinde 2 yılın ardından üretilen ürünler yine kadınlar için kurulan kooperatif aracılığı satılacak.

 

Proje çalışmaları ve başvuru süreci bir yandan devam ederken Belediyemiz ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ortak olarak eğitim modülleri oluşturuldu. Bu eğitim modelleri ile projede yer alacak kadınlara Kara Mürver bitkisinin yetiştiriciliği konusunda eğitimler verilecek. İlk grup eğitiminin ise 30 Aralık Perşembe günü gerçekleştirileceği açıklandı.

 

Akyazılı kadınların üretme katılmalarını sağlayacak olan ‘Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi’nde büyük önem verdiklerini ifade eden Akyazı Belediye Başkanımız Bilal Soykan, “ Sosyal Belediyecilik anlayışı ile başlattığımız projemiz çok güzel bir şekilde ilerliyor. MARKA tarafından da desteklenen proje kapsamında ilçemizdeki kadınların üretime katılmalarını ve ürettiklerini satabildikleri bir sistem oluşturacağız. Kanser hücreleriyle savaşma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan basıncını dengeleme ve ateş düşürme gibi birçok faydası olduğu bilinen Kara Mürver bitkisi ilaç sanayinin yanı sıra gıda, boya ve mobilya sektörlerinde de kullanılıyor. Bu katma değeri yüksek ürünü biz Akyazı’mızda kadınlarımızla üreteceğiz. Üretime katılmak isteyen tüm kadınlarımızı projeye dahil olmaya davet ediyorum” dedi.

 

Projeye katılım şartları ise şu şekilde;

 

️ Kimlik fotokopisi

️ 18-45 yaş arasında olmak

️ Akyazı’da ikamet ediyor olmak

️ Kendi bahçesinde üretim yapacak olanlar için tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi

 

Başvuru adresi:

 

Akyazı Belediyesi Ek Hizmet Binası

 

İnönü Mahallesi 7014 Sokak (Eski İtfaiye Binası)

 

Telefon: 437 80 07- Proje Koordinatörü Peyzaj Mimarı Arzu Kahveci

 

İnternet başvurusu:

 

www.akyazi.bel.tr/karamurver/