TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 01-12-2021 12:07   Güncelleme : 01-12-2021 12:07

ELLERDE VARDA BİZDE YOK’MU?

ELLERDE VARDA BİZDE YOK’MU?

ELLERDE VARDA BİZDE YOK’MU?
Akyazı Deva Partisi İlçe Başkanı Erkan Çoruhlu Yazılı bir açıklama yaptı.

Çoruhlunun verdiği bilgilere göre;Ankara’dan sonra Bursa’nın 301 mahallesi de Kırsal Mahalle oldu
Sakarya ve Bursa Sanayi ve Tarımın birlikte yapıldığı iller olmasına rağmen Sakarya’da Büyükşehir ve İlçe belediyeleri hiçbir adım atmazken Bursa 301 mahalleyi Kırsal Mahalleye dönüştürdü
Kırsal Mahalleye dönüşmek isteyen vatandaşlarımızın Muhtarlarımızın talep dilekçeleri bu ay sonuna kadar değerlendirilerek kırsal mahalle yolu açılmalıdır, bu ay bu kararı almaz iseniz bir sonraki yılda bu hak kanun gereği uygulanamıyor Bursa Çiftçisi bu hakkı alırken Ankara çiftçisi bu hakkı alırken ne olur siz de Sakarya çiftçisine bir güzellik yapın Çiftçi zaten zorda.
Bursa’da mahalleye dönüşen 301 köy, ‘kırsal’ statüsüne geçti. ‘Kırsal mahalle statüsü’ kazanan bu yerleşim yerleri, bundan sonra alınacak kararlarla; köylere sağlanan su indirimi, emlak vergisi muafiyeti gibi haklardan faydalanabilecek.
Meclisten geçen kararla;

Yenişehir’de 61, Orhaneli’de 53, Büyükorhan’da 40, İznik’te 37, Keles’te 37, Harmancık’ta 28, Osmangazi’de 20, Nilüfer’de 15 ve Gürsu’da 10 mahalle kırsal statüye geçti. Nüfusu 5 binin altında olup da imar planı bulunmayan ve kırsal özelliği devam eden yerleşim yerleri geçen kararla ‘köy’ haklarından faydalanma hakkı verildi
Kırsal statüye geçen bu yerleşim yerlerinde, konutlarda su kullanım bedeli en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçemeyecek. İşyerleri için bu oran yüzde 50 olacak. Zirai amaç için kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak. Ticari amaç için kullanılan bina ve araziler için vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanacak. Büyükşehir Belediye meclisinde alınacak kararla; köy özelliğini kaybetmemiş olan bu mahallelerde, yapılar harç ve ruhsat alınmadan muhtarlığın bilgisi dahilinde yapılabilecek.
Bu hakları Sakarya çiftçisinin de hak ettiklerini düşünerek Konunun takipçisi olacağımı kamuoyuna arz ederim
Erkan ÇORUHLU
Deva Partisi Akyazı
İlçe Başkanı

 

Bursa’da Kırsal statü alan mahalleler şöyle:
YENİŞEHİR
Afşar, Akbıyık, Akdere, Akçapınar, Alaylı, Ayaz, Aydoğdu, Burcum, Beypınar, Barcın, Cihadiye, Çardım, Çeltikçi, Çelebi, Çiçeközü, Çayırlı, Çamönü, Demirboğa, Dereköy, Ebeköy, Eğerce, Fethiye, Gökçesu, Günece, Hayriye, İncirli, Karaköy, Koyunhisar, Karacaali, Karabahadır, Karacaahmet, Karaamca, Karası, Kavaklı, Kirazlıyayla, Kızılhisar, Kozdere, Kıblepınar, Kızılköy, Köprühisar, Mahmudiye, Mecidiye, Marmaracık, Menteşe, Orhaniye, Osmaniye, Papatya, Paşayayla, Reşadiye, Selimiye, Söylemiş, Subaşı, Süleymaniye, Terziler, Toprakdere, Toprakocak, Yarhisar, Yıldırım, Yazılı, Yolören, Yenköy.
ORHANELİ
Akalan, Ağaçhisar, Akçabük, Altıntaş, Argın, Balıoğlu, Başköy, Belenoluk, Çalaplar, Çeki, Çınarcık, Çivili, Çöreler, Dağgüney, Deliballar, Demirci, Dere, Dündar, Emirköy, Erenler, E.Danişment, Fadıl, Firoz, Gazioluk, Girencik, Göktepe, Gümüşpınar, İkizoluk, Kabaklar, Kadıköy, Karaoğlanlar, Karasi, Koçu, Kusumlar, Küçükorhan, Letafet, Mahaller, Nalınlar, Ortaköy, Osmaniye, Sadağı, Semerci, Serçeler, Sırıl, Söğüt, Süleymanbey, Şükriye, Topuk, Tepecik, Yakuplar, Y.Danişment, Yeşiller, Yörükler.
BÜYÜKORHAN
Akçasaz, Aktaş, Armutçuk, Bademlik, Balabam, Bayındır, Burunca, Çakıryenice, Çeribaşı, Danacılar, Danaçlı, Demirler, Derecik, Durhasan, Düğüncüler, Erecek, Elekçalı, Gedikler, Geynik, Hacıahmetler, Hacılar, Hemşeriler, İsmetiye, Karağız, Karaçukur, Karalar, Kayapa, Kuşlar, Kınık, Mazlumlar, Osmanlar, Özlüce, Örencik, Perçin, Pınarı, Piribeyler, Sarnıç, Tekerler, Yenice, Zaferiye.
İZNİK
Aydınlar, Bayındır, Candarlı, Çakırca, Çamdibi, Çampınar, Çamoluk, Çiçekli, Derbent, Dereköy, Dırazali, Elmalı Göllüce, Gürmüzlü, Hacıosman, Hisardere, Hocaköy, İhsaniye, İnikli, Karatekin, Kaynarca, Kırıntı, Kutluca Mahmudiye, Mecidiye, Mustafalı, Müşküle, Orhaniye, Osmaniye, Ömerli, Sansarak, Sarıağıl, Süleymaniye, Şerefiye, Tacir, Yenişerefiye, Yörükler.
KELES
Akçapınar, Alpagut, Avdan, Baraklı, Basak, Belenören, Bıyıkalan, Dağdemirciler, Dağdibi, Davutlar, Dedeler, Delice, Denizler, Durak, Düvenli, Epçeler, Gelemiç, Gököz, Harmanalan, Harmandemirci, Haydar, Hereke, Issızören, Karaardıç, Kemaliye, Kıranışıklar, Kirazlı, Kocakovacık, Kozbudaklar, Küçükkovacık, Menteşe, Pınarcık, Sorgun, Uzunöz, Yazıbaşı, Yağcılar, Yunuslar.
HARMANCIK
Akalan, Akpınar, Alutça, Balatdanişment, Ballısaray, Bekdemirler, Çakmak, Çamoğlu, Çatalsöğüt, Dedebali, Delicegüney, Dutluca, Gedikören, Gökçeler, Gülözü, Hopandanişment, Ilıcaksu, İsaklar, Karaca, Kepekdere, Kocapınar, Kozluca, Kılavuzlar, Kışmanlar, Nalbant, Okçular, Yayabaşı, Yeşilyurt.
OSMANGAZİ
Avdancık, Bağlı, Büyükdeliller, Çaybaşı, Dağakça, Doğancı, Gökçeören, Güneybayır, Güneybudaklar, Hüseyinalan, Karaıslah, Küçükdeliller, Mürseller, Seç, Seferışıklar, Soğukpınar, Süleymaniye, Tuzaklı, Uluçam, Yiğitali.
NİLÜFER
Atlas, Ayvaköy, Çatalağıl, Çaylı, Dağyenice, Fadıllı, Güngören, İnegazi, Kadriye, Karacaoğlan, Korubaşı, Kuruçeşme, Maksepınar, Unçukuru, Üçpınar.
GÜRSU
Ataköy, Ağaköy, Cambazlar, Dışkaya, Ericek, Hasanköy, İğdir, Karahıdır, Kazıklı, Kumlukalan.