TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 30-11-2021 13:46   Güncelleme : 30-11-2021 13:46

BAYRAKTAR’DAN KUR VE FAİZ AÇIKLAMASI

BAYRAKTAR’DAN KUR VE FAİZ AÇIKLAMASI

BAYRAKTAR’DAN KUR VE FAİZ AÇIKLAMASI

ATSO Başkanı Z.Şinasi Bayraktar, Türkiye ekonomisinin kur-faiz gibi iki parametreye hapsedilmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z.Şinasi Bayraktar, Türkiye ekonomisinin hassas bir dönemden geçtiğini, bu süreçten hükümet, özel sektör ve halkın el ele vererek başarıyla çıkacağını kaydetti.

Türkiye'nin potansiyeline güvendiklerini, Türkiye ekonomisinin kur-faiz gibi iki parametreye hapsedilmesine müsaade etmediklerini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:

"Daha önce vurguladığımız gibi, tartışmalar faiz-kur ekseninden uzaklaştı. Hedefi faiz ve kur üzerinden hesap görmek olanlara imkan vermemeliyiz.

Dünya ihracatındaki payımızın yüzde 1'i, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 90'ları geçtiği bu dönemde

kur atakları manipülatiftir.

  1. yeni kalkınma modeli üretim üzerine inşa edilmiştir.

Türk reel sektörü gücünü üretimden, yatırımdan, ihracattan almaktadır. Türkiye ekonomisinin çıtası üretimdir, yatırımdır. Kısır bir döngüye mahkum edilemez. Salgın sonrasının en iyi çıkışını yapacak ülke olma fırsatını kaçırmamalıyız. Bizler üretmeye devam edeceğiz. Ekonomiyi kuşatmak isteyenlere daha çok üreterek cevap vereceğiz. Özellikle çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde ücret artışıyla, dayanışma içinde sahip çıkacağız." Bayraktar, devlet, reel sektör ve bankalarla beraber küresel fırsatlara odaklanılması gerektiğini ifade ederek, "Bu dönemde piyasa yapıcılarının iş dünyası ile aktif iletişim içinde olması ve kısa vadede üretimi kolaylaştıracak tedbirler alınması yerinde olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.