TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 11-11-2021 12:11   Güncelleme : 11-11-2021 12:25

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

SAYGIDEĞER DOSTLARIM...

Bugün hafızlığını tamamlayıp kur’an’ı kerim’in hepsini ezberleyen torunum hafız huzeyfe efendiye mevlâm’dan sağlık sıhhat afiyetler içerisinde hayırlı uzun ömürler diliyorum...

Yüce mevlâm ilmiyle amel eden hafızlardan eylesin....

Kardeşlerim.

Peygamberimiz (sav) “sizin en yayılınız kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” Buyurmaktadır. “hafızlarımız Allah’ın övgüsünü kazanmış olanlardır. Hafızlar kur’an’ı muhafaza eden insan anlamına gelir. Kur’an’ın iki türlü muhafazası vardır; biri yazı diğeri ezber. İlk ezberleyen Cebrail aleyhisselamdır. İlk hafızlar ashab-ı kiram’dır.

Onlar sayesinde kur’an muhafaza edilmiş.

Hafızlar nasıl kur’an’ı muhafaza ediyorsa kur’an da hafızları muhafaza ediyor.

Allah (cc) hafızlarımızın sayısını artırsın.

 

SORU ;

HAFIZLARIN, KUR’AN İLE AMEL ETTİKLERİ TAKDİRDE, KAÇ KİŞİYE ŞEFAAT ETME HAKKI YÜCE MEVLÂNIN İZNİ İLE KENDİLERİNE VERİLE BİLİR.

-BU KİŞİLERİN AKRABA OLMASI ŞARTMIDIR?

 

CEVAP ;

KUR’AN’I HAKKIYLA OKUMANIN ANLAMI, ONU YAŞAMAK VE SANKİ YAŞAYAN KUR’AN OLMAK DEMEKTİR. BU ANLAMDA BİR KUR’AN OKUYUCUSU, BUNUN MÜKÂFATINI ÖNCE KENDİSİ ALACAKTIR. NİTEKİM ŞU RİVAYET BU KONUDA HEM KUR’AN OKUMANIN ANLAMI, HEM DE ONUN NASIL ŞEFAAT EDECEĞİNİ AÇIKLAMASI AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİDİR.

“...CANI ÇIKACAĞI ZAMAN KUR’AN GELİR VE BAŞININ UCUNDA DURUR. ONLAR ÖLÜYÜ YIKAYIP İŞLERİ BİTİNCE KUR’AN İÇERİ GİRİP KEFENİ İLE GÖĞSÜ ARASINA GİRER. KİŞİ KABRİNE KONULUNCA MÜNKER VE NEKİR MELEKLERİ GELDİĞİNDE KUR’AN ÇIKAR VE ONLARIN ARASINA GİRER. MELEKLER KUR’AN’A ‘BİZİ BIRAK ONU SORGUYA ÇEKMEK İSTİYORUZ.’ DERLER. KUR’AN:’ALLAH’A YEMİN OLSUN Kİ BEN ONDAN ASLA AYRILMAM!’ DER. ÖYLE Kİ KUR’AN HER ŞEYE MÜDAHALE EDER, TA Kİ KİŞİ CENNETE GİRİNCEYE KADAR.”

“ SONRA KUR’AN BENİ TANIYORMUSUN!’ DER. KİŞİ:’ TANIMIYORUM!’ DER. KUR’AN:’ GECE GÜNDÜZ BENİ OKUDUĞUN KUR’AN’IM! SENİ ŞEHVETLERİNDEN, KÖTÜ ŞEYLERİ İŞİTMEKTEN, HARAMA BAKMAKTAN KORUYANIM.

DOSTLAR ARASINDA BENİ EN SADIK DOST OLARAK BULURAK BULURUN.KARDEŞLER ARASINDA BENİ EN SADIK KARDEŞ OLARAK BİLİRSİN. SANA MÜJDELER OLSUN, MÜNKER VE NEKİR SORGUSUNDAN SONRA ASLA HİÇBİR KEDER VE ÜZÜNTÜ GELMEYECEKTİR.