AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 01-10-2021 16:52   Güncelleme : 01-10-2021 16:52

BAŞKAN SOYKAN İKİ BUÇUK YIL SONRA İLK KEZ BİR BASIN TOPLANTISI YAPTI

BAŞKAN SOYKAN İKİ BUÇUK YIL SONRA  İLK KEZ BİR BASIN TOPLANTISI YAPTI

BAŞKAN SOYKAN İKİ BUÇUK YIL SONRA

İLK KEZ BİR BASIN TOPLANTISI YAPTI

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, 2,5 yıllık çalışmalarını ve bundan sonraki dönemde yapacakları çalışmaları anlattı.

 

Başkan Soykan, göreve geldiği günden bugüne geçen 2,5 yıllık süre içinde belediyenin yaptığı çalışmalar ile projeler ve seçime kadar kalan sürede yapılacak çalışmalara ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

2,5 yıl önce seçim sürecinde mahalleleri dolaşarak verdikleri sözler olduğunu kaydeden Soykan; "

 

En önemlisi 'yemeyeceğiz, içmeyeceğiz milleti tozdan, çamurdan kurtaracağız" Terminalimiz yok yapacağız. Hayvan pazarımız, mezbahımız yok yapacağız. Karacasu'nun her iki tarafını düzenleyip yeni bir cadde kazandıracağız, spor kompleksi ve yüzme havuzu sözümüz vardı. Birkaç yıl hem ülkemizin hem de belediyemizin ekonomik sorunlarından dolayı çok bir şey yapamasak da 5 yıl içinde bu söz verdiklerimizi yapacağımızı vaadini vermiştik" hatırlatmasında bulundu.

 

Bugün gelinen noktada Akyazı'da 150 bin ton asfalt atıldığını vurgulayan Bilal Soykan, asfaltı hem kendi hem de büyükşehir imkanları ile bir kısmını Kuzey Marmara Otoyolu müteahhitleri ile bir kısmını SASKİ ile yaptıklarını dile getirdi.

 

Çöp kamyonları aldıklarını anlatan Başkan Soykan, şunları söyledi; "3 milyon borcumuz vardı. Hem de her ay 150 bin lira borçlanıyorduk. Doğalgazla alakalı Kuzuluk, Pazarköy, Altındere ve Vakıf'ın doğalgaz çalışmaları bitti. Topağaç bitmek üzere. Üst yapılarını yapmaya devam ediyoruz. Spor kompleksi ihalesini 4 ay önce yapmıştık. İptal ettik. Projede birtakım revizyonlara gidip tekrar 21 Eylül'de yaptık. Haftaya yer teslimini yapıp sözleşmeyi yapacağız. Büyükşehirin Sosyal Gelişim Merkezlerini yapan firma aldı. Ciddi bir firma. Şantiye çalışmalarına başladı. İki yıldan kısa zamanda bitirmiş olacağız. Bu projede 2020 yılında 28 milyonluk protokol yapmıştık Spor Toto ile. Ancak aradan geçen sürede

 

28 milyonluk iş 51 milyon liraya çıktı. Bizim cebimizden hiç para çıkmayacakken 23 milyon liralık bir para çıkacak hale geldi. Bizde arkadaşlarla değerlendirdik. İşlevselliğini ellemeden projede değişikliğe gittik. Isıtma soğutma sistemi dünyanın en pahalı sistemiydi. Isıtmayı doğalgazlıya çevirdik. Soğutmayı bölgesel yerlere klimalar koyarak çözeriz dedik. 4,5 bin lira ondan indirim almış olduk. Dışında ahşap giydirme söveler vardı. Onları da normal sıvayla yaparız dedik. 36,5 milyon lira artı KDV'ye ihale edildi. Tamamen ekonomik şartlardan ikinci ihale oldu."

 

ÇARŞI İÇİ GÜZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

 

Çarşı içi güzelleştirme işine başladıklarını belirten Soykan; "Bunu parke söküp takma gibi algılayanlar var. Bu parke sökme takma işi değil. Söktüğümüz zaman SASKİ aspes borularını değiştiriyor. SEDAŞ kablolarını değiştiriyor. AGDAŞ çalışıyor. Türk Telekom fiber kablosunu çekiyor. Çok komplike bir iş. Sinema sokağı örneğinde olduğu gibi Kaymakamlıktan Değirmenciler Caddesi de dahil olmak üzere bu bölgeyi komple yenilemiş olacağız.

 

-HAYVAN PAZARI VE MEZBAHANE, KARACASU-

 

Hayvan Pazarı ve Mezbaha ile ilgili geçen hafta Ankara'da Tarım Bakanlığı'nda girişimlerde bulunduklarını dile getiren Bilal Soykan, şu bilgileri verdi; "

Tarım bakanlığında sıkıntı olmuştu. Osmanbey merasında 19 dönümlük belediyeye ait olan yerde yapmayı planlıyoruz. İmarını yapmakla alakalı orada derdimizi anlattık. İnşallah kurula girecek. İnşallah olumlu çıkacak. Acelle Yaylası'da bir sosyal tesis yapmayı planlanmıştı. Buna sıcak bakmadıklarını gördüm. Büyük ihtimalle o geçmeyecek. Karacasu ile ilgili bakana kadar gittik. onlarda talimat verdiler. Bu yılın programına koymakla alakalı. İl müdürlüğü yazısını yazmış bakanlık onayında. Onay geldiğinde ihale edecekler. Bize düşen tarafını yapacağız"

 

-FAKÜLTE AÇIKLAMASI-

Sokak Hayvanları geçici bakım evinin açılışını yaptıklarını ve bununla ilgili güzel olumlu tepkiler aldıklarını anlatan Soykan, fakülte ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Soykan; "Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin gelmesi benim dönemime nasip oldu. Binden fazla öğrenci var. Üç yıl içinde 3 bin öğrenciyi geçecek. Yeni binalarla ilgili çalışma var. Hastane yanında bir proje var. Büyük bir proje. Blok blok yapılabilir. Dehşet güzel proje. Üniversite ile yapmak bize nasip olur" ifadesini kullandı.

-İMAR VE DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI-

Sıfır atıkla ilgili merkezde konteynerler dağıttıklarını ifade eden Başkan Soykan, depolama alanı ile alakalı proje çalışmalarının sürdüğüne işaret etti.

Alaağaç, Yağcılar, Karaçalılık, Hasanbey, Harunusta'da imar planı çalışmaları olduğunu dile getiren Soykan, şunları kaydetti; "Onlarda tarım bakanlığında. İnşallah o konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Doğalgaz ile ilgili çok talep var vatandaşlarımızdan. Kenar mahalleler başta olmak üzere doğalgaz çalışmalarını AGDAŞ ile birlikte yürüteceğiz."

-BELEDİYENİN BORÇLARI-

Belediyenin borçları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Soykan; "

Borçsuz olma konusunda bir iddiamız vardı. SGK ve Verdi Dairesi ile yaptığımız mahsuplaşmada Akyazı Belediyesinin borçlarını sıfırlamış olduk. Sadece yılbaşından sonra 7 milyon 200 bin lira carileri ödemişiz. Ayda 350 bin lira sigorta ve vergileri tutuyor. Göreve geldiğimizde iller bankası payımız maaşları ödemeye yetmiyordu. Bu 15 Eylül itibariyle maaşı, sigortayı ve vergiyi de ödedik. 800 bin lira para arttı. Bu kısır döngüydü. Mahsuplaşma bitince iller bankası payımız arttı. Kesintilerimiz kalktı. Belediyeye yük getirmeden hem 19 milyon lira faizden kurtulmuş olduk. Bu şekilde devam edeceğiz. Ben ödemez yerine iki tesis daha yapardım. Ama biz ödeyeceğiz. Yatırımlarımızı da engellemeyecek. Hiç hesabımızda yokken 16 milyon lira spor kompleksi için cebimizden para çıkacak. Sel oldu. 51 milyon lira hasar oluştu. AFAD hasarın 17 milyon lirasını kabul etti. Orada her derenin başındaki büzleri büyükşehir ile birlikte değiştirdik. Çok ekstra yükleri oldu selin belediyeye." dedi.

 

-ASFALT-

"Seneye Ada Caddesi de dahil olmak üzere bütün Akyazı'nın asfaltını yapacağız" diyen Soykan sözlerini şöyle sürdürdü; "Sokaklar dahil tüm asfaltı yapacağız. Ondan sonra kim bozarsa o yapacak. Asfaltı yok o mahalleye yaptı, yok bu mahalleye yaptı, yok Kuzuluğa yaptı gibi eleştiriler oldu. Nereye yaparsak yapalım yapa yapa bitecek. Yapmadan bitmeyecek. Nereye yapıldığı önemli değil. Her yeri yapa yapa bitireceğiz. Bütün işleri yapacak gücümüz, ekibimiz, bilgimiz var.

 

-DEMİR YARDIMI ELEŞTİRİLERİNE YANIT-

Akyazı Belediyesi'nin Bilecik Yenipazar Belediyesi'ne ve Kırşehir Akçakent Belediyesi'ne yaptığı demir yardımına ilişkin eleştirileri de yanıtlayan Bilal Soykan; "

Her şeyimiz meclis toplantılarında, ihalelerimiz kayıt altında herkese açık. Gizli kapaklı, saklı gündemimiz yok. Yenipazar ve Akçakent Belediye Başkanlarının demir talepleri oldu. Başkanlar direk kendileri geldiler. Uygun gördük vermeyi. Çok gündem oldu bu. Neden yardım ediyoruz? gibi. Bizde başka belediyelerden istersek alabiliriz. Yardımlaşma kanunu da el veriyor. Meclis kararı almadan ben halledebilirdim. Kimsenin ruhu bile duymazdı. Biz yine meclis kararı alıp verdik. Pişman değilim. Çok memnun oldular, dua ettiler. Her şeyimiz açık. İyi niyetle ilçemize hizmet etmekten başka gündemimiz yok. Gece gündüz durmadan arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu