TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 30-09-2021 19:02   Güncelleme : 30-09-2021 19:02

BİŔ SORU BİR CEVAP

BİŔ SORU BİR CEVAP

SAYGIDEĞER KARDEŞLERİM...
GÜNÜNÜZ BEREKETLİ GECENİZ NURLU CUMA BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.
SORU ;  CEMAATLE NAMAZ KILARKEN SALLİ - BARİK VEYA RABBENÂ DUALARINA GELMEDEN İMAM SELÂM VERİYOR.  BU GİBİ DURUMLARDA BİZ NE YAPMAMIZ LÂZIM..?
CEVAP ;  SALLİ BARİK VE DUAYI NAMAZ SONUNDA OKUMAK SÜNNETTİR. İMAMIMIZ SELÂM VERMİŞSE, BİZDE TAHIYYATI OKUMUŞ İSEK SELÂMI GECİKTİRMEYİP SELÂM VEREBİLİRİZ. BUNDAN DOLAYI SEHİV SECDESİ DE GEREKMEZ. 
ZİRA CEMAATİN NAMAZDA YANLIŞLIK YAPMASI İMAMI ETKİLEMEZ AMA İMAMIN YANILMASI, SEHİV SECDESİNİ GEREKTİRİYORSA BU CEMAATİ ETKİLER.
İMAM EFENDİ BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLMALI, CEMAATİ DE DÜŞÜNEREK NAMAZ KILDIRMALIDIR.
CEMAATİN YAŞLI OLMASI DURUMUNDA ONLARIN HALİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIDIR Kİ BU NAMAZDAN ÖDÜN VEREREK, TAVİZ VERME DEĞİLDİR. BAZI CEMAAT VAR Kİ YENİ ÖĞRENMİŞTİR, ÇOK YAVAŞ OKUYOR VE YETİŞTİREMİYORDUR.
BÖYLE BİR DURUMDA İMAM EFENDİ SON TEŞEHHÜDDE SELÂM VERDİĞİ ZAMAN SİZ DAHA HENÜZ SALLİ- BARİK VEYA RABBENA RABENAĞFİRLİ DUALARINI OKUYORSANIZ BUNU BİTİREBİLİRSİNİZ BİR ZARARI YOKTUR. BİTİRDİKTEN SONRA SELÂM VERİP NAMAZDAN ÇIKARSANIZ VELEVKİ YUKARIDA BELİRTTİĞİMİZ GİBİ BİTİRMEMİŞ OLSANIZ BİLE İMAMLA BERABER SELÂM VERSENİZ DAHİ YİNE BİR ZARARI OLMAYACAK FARZ OLAN TEŞEHHÜD YERİNE GETİRİLMİŞ OLACAK...
SELÂM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OLUNUZ...