AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 16-09-2021 18:31   Güncelleme : 16-09-2021 18:36

AKYAZI BELEDİYESİ AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AKYAZI BELEDİYESİ AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AKYAZI BELEDİYESİ AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

Dürüstlük ve dayanışmayı, esnaflığı bir sanatla birleştirerek İlçemizde uzun yıllar çeşitli sektörlerde hizmet veren ve öğrendiklerini yeni nesillere aktaran, yeni ustalar ve usta eller yetiştiren değerli Esnaflarımızın Ahilik haftalarını kutlamak amacıyla Belediye Başkanı Bilal Soykan, Ak Parti İlçe Başkanı Mesut Ekrem, Muhtarlar Derneği Başkanı Yaşar Kahraman ve Oda Başkanları Çarşı içi ek hizmet binası konferans salonunda bir araya geldi.

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan;

Sözlerine başlamadan önce Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı ve vefat eden Esnaflarımızı anarak Cenabı Allahtan (cc) rahmet diledi.

Ahilik Haftası münasebetiyle Ahi Evran-ı Veli’yi anma programı çerçevesinde Esnaflarla bir araya gelerek konuşma yapan Belediye Başkanı Bilal Soykan;

Kardeşliğin, Cömertliğin, Yiğitliğin, Fedakârlığın, Doğruluğun, Dürüstlüğün, Kalitenin, Üretimin, Ahlakın, Sanatın, Aklın ve Bilimin esas alındığı Ahilik teşkilatı, 13. yüzyıldan itibaren Anadolu’da görülmeye başlayan, Anadolu’nun yurtlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük rol oynayan dinî, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasî boyutları olan bir sistemdir.

Ahilik İçi Dışı Özü Sözü Bir Olmaktır…

Ahilik Hoşgörü ve Cömertliği Kuşanmaktır…

Ahilik Hakka ve Toplumsal Güvenliğe Bağlı Özgür Girişimdir…

Ahi Kardeş Demek Ahilik Birbirini sevmektir…

Anadolu'nun Türkleşmesine Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak katkı sağlayan Ahilik, günümüzde de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

Günümüzde de çeşitli sektörlerde uzun yıllar hizmet veren siz kıymetli esnaflarımızın sayesinde geçmişten bugünlere öğrendiklerini yeni nesillere aktaran, usta eller yetiştiren Esnaflarımızın ahilik haftasını kutluyorum dedi.

 

"Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir"( Ahi Evran-ı Veli )

 

Program sonunda Belediye Başkanı Bilal Soykan tarafından 44 esnaflarımıza Şükran Belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.