TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 09-09-2021 14:36   Güncelleme : 09-09-2021 14:36

BİR SORU BUR CEVAP 09/09/2021

BİR SORU BUR CEVAP 09/09/2021

BİR SORU BUR CEVAP 09/09/2021

SAYGIDEĞER KARDEŞLERİM...

MEVLÂM GÜNÜMÜZÜ BEREKETLİ GECEMİZİ NURLU SEVABIMIZI BOL DÜNYA VE AHİRETİMİZİ CENNET DUALARIMIZI KABUL VE MAKBUL CUMA BAYRAMIMIZI MÜBAREK EYLESİN...

DÖRT ŞEYİ DÖRT YERE BIRAKALIM;

UYUMAYI, KABRE, RAHATI, SIRAT KÖPRÜSÜNE, ÖVÜNMEYİ, MİZANA, ARZU VE İSTEKLERİ, CENNETE BIRAKALIM.(Hz. EBUBEKİR.)

SORU :

SABAH NAMAZININ FARZININ İKİNCİ REKATINDAYKEN GÜNEŞ DOĞSA NAMAZ BOZULURMU..?

CEVAP :

EVET NAMAZ BOZULUR.

SABAH VE CUMA NAMAZI DIŞINDA NAMAZ KILARKEN VAKTİN ÇIKMASININ O NAMAZI BOZMAYACAĞI KONUSUNDA ALİMLER GÖRÜŞ BİRLİĞİ İÇİNDEDİRLER.

SABAH NAMAZINDA İSE GÜNEŞ DOĞARKEN NAMAZ KILMAYI HEHYEDEN HADİSLERE DAYANAN İMAM EBÛ HANİFE, GÜNEŞİN DOĞMASININ KILINMAKTA OLAN NAMAZI BOZACAĞINI SÖYLEMİŞTİR.

KERAHAT VAKTİ ÇIKTIKTAN (GÜNEŞ DOĞDUKTAN KIRK BEŞ DAKİKA) SONRA O GÜNKÜ SABAH NAMAZI, ÖĞLEN NAMAZINA YAKLAŞIK YİRMİ İLE KIRK DAKİKA ARASI KALINCAYA KADAR SÜNNETİYLE BERABER KAZA EDİLİR. DİĞER NAMAZLARI KILIYORKEN YENİ NAMAZ VAKTİ GİRİNCE O NAMAZA DEVAM EDİLİR VE EDA SAYILIR.

ÖRNEK; O GÜNKÜ İKİNDİYİ KILARKEN AKŞAM VAKTİ GİRSE BİR REKÂTI DA AKŞAM NAMAZININ VAKTİNE GEÇSE VE DÖRT REKAT TAMAMLANSA BU İKİNDİ NAMAZI EDADIR.

KAZA DEĞİLDİR.

SABAH NAMAZI HARİÇ DÖRT VAKTİ TAKİP EDEN VAKİT KÂMİL VAKİTTİR. AMA SABAH GÜNEŞ DOĞDUKTAN ÖĞLENE KADAR MÜHLET (İÇİNDE FARZ NAMAZI OLMAYAN). VAKİTTİR.

VAKİTLERİ TESBİTTE DİYANET TAKVİMİNİ TAKİP ETMELİYİZ...

SELÂM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OLUNUZ...