AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 27-08-2021 18:15   Güncelleme : 27-08-2021 18:26

GEÇİCİ BARINAK TÖRENLE AÇILDI

GEÇİCİ BARINAK TÖRENLE AÇILDI

GEÇİCİ BARINAK TÖRENLE AÇILDI

Akyazı Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi açılışı 27.08.2021 Cuma günü saat 14.30 da gerçekleştirildi

Açılış töreninde konuşan belediye başkanı Bilal Soykan

Geçici barınakla ilgil kısa bilgi vererek belediye olarak bugüne kadar yapılan hizmetleri tek tek törene katılanlarla paylaştı ve törene katılım sağlayanlara teşekkür etti

Başkan Soykan’ın konuşma metni

Çok kıymetli misafirlerimiz, bugün burada sessiz dostlarımız için yaptığımız geçici bakımevinin açılışı vesilesi ile toplanmış bulunuyoruz.

- Öncelikle katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı,ayrı teşekkür ederim.

- Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Bakımevimiz ile ilgili bilgilere geçmeden önce, göreve geldiğimiz yaklaşık 2,5 yıldır, ilçemizde yaptığımız çalışmalardan bahsetmek isterim.

- Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte, aciliyet sırasına göre altyapıları bitmiş yerler öncelikli olmak üzere;

140 bin ton asfaltı İlçemiz yolları ile buluşturduk.

- Toplamda 38.444 m2 parke taşı, 21.418 metre bordür taşı, ve 31.177 m2 baskı beton kullanarak, yeni kaldırımlar ve yürüyüş yollarını hemşehrilerimizin hizmetine sunduk.

- Toplamda 17.522 metre beton büz ve 1.553 metre Koruger boru kullanarak, İlçemizin önemli bir eksiği olan Yağmursuyu hatlarını güçlendirmeye çalıştık.

- Kiralık olarak kullandığımız çöp kamyonlarına, yeni araçlar satın alarak yüklü miktarda kira bedeli ödemekten kurtulup Belediyemiz adına önemli derecede tasarruf sağlamış olduk.

 

- İlçemizin çeşitli yerlerine, 13 yeni oyun parkı kurarak, çocuklarımıza yeni oyun ve spor alanları oluşturduk.

İlçemizin, önemli ihtiyacı olan Terminal ve Orta Garaj ihalesini yaptık, imalatı devam etmektedir.

- 7001 ve 7002 nolu sokaklarımızı eski adıyla Sinema sokağımızın tüm alt yapısını yenileyip, dekoratif parke taşı ile döşeyerek, örnek sokaklarımızı oluşturduk.

- Yaptığımız 1.600.000 TL bedelli ihale ile inşallah yıl sonuna kadar tüm çarşı içini bu şekilde yenilemiş olacağız.

- İlçemizin 11 mahallesinde Revizyon ve Nazım İmar planı çalışmalarına devam etmekteyiz.

- Kuzuluk, Altındere ve Pazarköy mahallelerimizde doğalgaz çalışmaları tamamlanmış, üst yapı çalışmaları bitirilmiş, Vakıf ve Topağaç mahallelerimizde, doğalgaz çalışmaları devam etmektedir.

- Genç Dostu Şehirler sloganı ile, Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızla yaptığımız protokol ile, Gençlik Merkezini, Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu, 1.000 kişilik Kapalı Spor Salonunu içinde barındıran Spor Kompleksi ihalesini İnşallah 21 Eylül 2021 tarihinde yapmış olacağız .

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın başlattığı, Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine ERDOĞAN hanımefendinin yakından takip ettiği, Sıfır Atık Projesi ile alakalı çalışmalarımıza devam ediyoruz.

- Öncelikle İlçe Merkezimizin 60 noktasına yan tarafımızda gördüğünüz ekipmanları koyarak, Sakarya’mızın sıfır atığa geçen ilk ilçesi olmayı hedefliyoruz.

- Hayatın her alanında, çalışmalarımıza durmaksızın devam etmekteyiz.

- Bütün bu çalışmalarda hiçbir zaman desteğini üzerimizden eksik etmeyen Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem YÜCE’YE, Saski Genel Müdürlüğümüze ve ekiplerine çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

- Bu bağlamda; tüm bu hengame içerisinde, sessiz dostlarımızı da unutmayarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tabiatı Koruma Genel Müdürlüğü ve Akyazı Belediyesi arasında, 2018 yılında imzalanan,üçlü protokol ile süreci başlayan bu tesisin tamamlanması bize nasip oldu.

- Barınağımız, 9.994 m2 alan içerisinde kurulmuş olup, 2.000 m2 lik bölümde, Acil Müdahale, ve küçük çaplı operasyonların yapılabildiği Ameliyathane ve İdari Bina ile 100 adet hayvanın barınabileceği müşahede alanı, hasta bakım, engelli alanı, karantina, anne-bebek alanı ile 26 adet kapalı kafes bulunmaktadır.

- Geriye kalan yaklaşık 8.000 m2 lik çitle çevrili arazide konumlandırdığımız kafesler ve çevresini yaklaşık 300 sokak hayvanını rehabilite sürecinde barındırma amaçlı kullanacağız.

- Bu Tesis yine 2018 yılında 300.000 TL’ye ihale edilmiş, 135.000 TL’sı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tabiatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hibe edilmiş 165.000 TL’sı geçmiş Belediye yönetimi tarafından harcanmış, yeni

dönemde ilave yatırımlarla 400.000 TL daha kullanılarak

toplamda 700.000 TL’ye mal olmuştur.

- Orman ve Tarım İl Müdürlüğü Denetim ve Kontrol yetkililerince yapılan denetimlerde, Barınağımız sağlıklı ve güvenirlilik noktasında tam not almış, 26.11.2020 tarihinde Sakarya Valiliğimiz tarafından, ruhsatlandırılmıştır.

- Sürecin bu şekilde tamamlanmasına vesile olan gerekli imzalarını veren Türkorman mahalle muhtarımıza , heyetine, mahalle sakinlerine , geçmiş dönem Belediye Başkanımıza , Bakanlık yetkililerine ve çalışmalarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

- Bu Bakımevimizde sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirmenin kayıt altına alınması işlemlerini yapmaktayız.

- Veteriner Hekimimizin işe başladığı Temmuz ayından itibaren, Barınağımızda 35 adet kedi, 108 adet köpek kısırlaştırılması yapılmış, tedavi altına alınan 43 adet hayvanında tedavisi tamamlanmıştır.

- Sevgimize herzaman sevgi ile karşılık veren ve menfaat gütmeyen hayvanlar bizler için birer nimettir.

- İnsanların hayvanlara olan yaklaşımları kişilerin içindeki merhameti, medeniyetini gösterir. Çünkü, medeni insan çevresindeki tüm canlılara karşı sorumluluk taşır.

- Yaradılanı severiz yaradandan ötürü ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (Sav) efendimizin KALBİNDE MERHAMET OLMAYANA CENNET YOKTUR Hadis’i Şerifi’ni de düstür edinerek çıktığımız bu yolda, dinimizin kültürümüzün ve yasaların hayvan hakları konusunda ne kadar hassas davranılması gerektiğinin bilinci ile dilsiz dostlarımızın bakım ve tedavilerini yapmak, onlara güzel bir yuva sağlamak için böylesi güzel bir mekanı Akyazı’mıza ve Sakarya’mıza kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

- Hiçbir hayvanın incitilmediği ve haklarının eksiksiz teslim edildiği bir dünya ümidi ile bu barınağımızın sessiz dostlarımıza, hayvan severlerimize, İlçemize ve İlimize hayırlı olmasını diliyor, katılımlarınızdan dolayı her birinize tekrardan teşekkür ediyor, saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

- Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.

27.08.2021

Törenle açılı

Akyazı belediye başkanı Bilal Soykan’ın ev sahipliği yaptığı Geçici barınak’ın açılışına Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek Akyazı kaymakamı Yakup Güney Ak parti İl başkanı Yunus Tever Akyazı Ak parti ilçe başkanı Mesut Ekrem Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Çakmak Karapürçek belediye başkanı Orhan Yıldırım

Ve protokol üyeleri katıldılar.