TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 12-08-2021 22:02   Güncelleme : 12-08-2021 22:15

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

SAYGIDEĞER KARDEŞLERİM...
GÜNÜNÜZ AYDIN GECENİZ NUR VE BEREKETLİ CUMA BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN...                               
SORU :                                             FARZ NAMAZLARIN ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ REKATINDA FATIHA’DAN SONRA NİÇİN BAŞKA AYET VE SÜRE OKUNMAZ...                 
  CEVAP  :                                                 KURAN’DA İBARETLER AYRINTILARI BELİRTMEKSİZİN EMREDİLMİŞTİR.  FARZ,VACİP VEYA NAFİLE BÜTÜN İBADETLERİN NASIL VE NE ŞEKİLDE YAPILACAĞI İSE HZ. PEYGAMBER (S.A.V.) TARAFINDAN BELİRLENMİŞTİR. 
NAMAZIN KAÇ REKÂT KILINACAĞINI, NEREDE VE NASIL KIRAAT, ZİKİR, TESPİH, TAHMİT VEYA DUA YAPILACAĞINI, RÜKÜNÜN VE SECDENİN NASIL KAÇAR DEFA OLACAĞINI HZ. PEYGAMBER (S.AV.) GÖSTERMİŞ BENİM KILDIĞIM GİBİ SİZDE NAMAZ KILINIZ” (BUHARİ, EZAN, 18)  BUYURMUŞTUR. 
YANİ İBADETLERİ, NASIL EMREDİLMİŞSE O ŞEKİLDE YAPMAK DURUMUNDAYIZ.
FARZ NAMAZLARIN SON İKİ REKÂTINDA FATİH’ADAN SONRA SÜRE OKUNMAMASINI DA BU ÇERÇEVEDE DEĞERLENDİRMEK GEREKİR. BUNUNLA BİRLİKTE FARZLARIN SON İKİ REKÂTINDA FATİHA’DAN SONRA SÜRE UKUNURSA BU, NAMAZA BİR ZARAR VERMEZ.                                    
  SORU                                            FARZ NAMAZLARIN 3. VE 4. REKÂTINDA SÜRE VEYA AYET OKUYANA SEHİV SECDESİ GEREKİRMİ..?
  CEVAP  :                                       FARZ NAMAZLARIN, ÜÇÜNCÜ VE/ VEYA DÖRDÜNCÜ REKÂTINDA FATİHA SÜRESİDEN SONRA, BİR SÜRE VEYA AYET OKUNMASI SÜNNETE AYKIRIDIR. ANCAK YANILARAK SÜRE OKUNDUĞUNDA FARZ OLAN RÜKÛ VE SECDENİN GEÇİKTİRİLMESİNE SEBEP OLMAKTA İSE DE KIYAM, KIRAAT MAHALLİ OLDUĞU İÇİN BU DURUMDA SEHİV SECDESİ YAPMAK GEREKMEZ.
HANEFİ MEZHEBİNDEKİ MAKBUL GÖRÜŞE GÖRE DE SEHİV SECDESİ GEREKMEZ.
SELÂM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OLUNUZ...