TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 16-07-2021 14:57   Güncelleme : 16-07-2021 14:57

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

BİR SORU BİR CEVAP

SELÂMUN ALEYKÜM

SAYGIDEĞER DOSTLARIM ...

CUMA BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

SORU :

KURBANIMIZIN DERİSİ VEYA BAZI PARÇALARINI KESEN KİMSEYE KESİM ÜÇRETİ̇ OLARAK VEREBİLİRMİYİZ..?

KİŞİ KURBANIN BİR PARÇASI EKSİK OLARAK SATIN ALABİLİR Mİ..?

YA DA KURBANIN BİR PARÇASINI SATABİLİR Mİ..?

CEVAP :

HAYIR, KURBANIN BİR PARÇASININ KESİM ÜÇRETİ̇ OLARAK VERİLMESİ CAİZ DEĞİLDİR. KASABIN KESİM ÜÇRETİ̇ ALMASI CAİZDİR. ÇÜNKÜ KESME FİİLİ İBADET DEĞİLDİR. ŞİMDİYE KADAR KESİM YAPANA, KESİM ÜÇRETİ̇ YERİNE DERİ VB. BİR PARÇASINI VERDİYSEK, KIYMETİNİ FAKİRLERE VERMEMİZ GEREKİR.

KURBANI SATIN ALINCA DA TAMAMINA MALİK OLMAMIZ GEREKİR. SATAN KİMSE DESE Kİ; BAŞI VB. BENDE KALMAK ŞARTIYLA BU KURBANLIĞI SATIYORUM “. ALAN DA BUNU KABUL EDEREK SATIN ALSA BU CAİZ OLMAZ. ÇÜNKÜ KİŞİ KURBAN NİYETİYLE TAMAMINI SATIN ALIR.

KURBAN SAHİBİNİN KURBANLIĞIN HERHANGİ BİR PARÇASINI SATARAK MENFAAT TEMİN ETMESİ CAİZ DEĞİLDİR. AMA KENDİSİ KULLANABİLİR. HAYIR OLARAK, İNANDIĞI VEYA GÜVENDİĞİ ŞAHIS VEYA KURUMLARA BAĞIŞ YAPABİLİR...

SORU :

ORTAKLAŞA KESİLEN KURBANDA BİR KİŞİNİN ET NİYETİYLE ORTAK OLMASI KURBAN İBADETİNİN SIHHATİNE ZARAR VERİR Mİ..?

CEVAP :

HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE KURBANLIK HAYVANA ORTAK OLANLARIN TAMAMI KURBAN İBADET NİYETİ İLE KESMELİDİR. BUNA GÖRE KURBAN HİSSELERİNE ORTAK OLANLARDAN BİRİ VEYA BİR KAÇI ET NİYETİYLE ORTAK OLMUŞ İSE O HAYVANA ORTAK OLAN HERKESİN KURBANI GEÇERSİZ SAYILIR.

SORU :

AKİKA, ADAK, UHDİYYE VE NAFİLE KURBANLAR İÇİN AYNI BÜYÜKBAŞ HAYVANA ORTAK OLUNABİLİR Mİ..?

CEVAP :

ORTAK KESİLEN KURBANLARDA, HİSSEDARLARDAN HER BİRİNİN İBARET NİYETİ TAŞIMASI GEREKİR. FAKAT BU NİYETİN AYNI TÜR KURBAN İÇİN OLMASI ŞART DEĞİLDİR. BUNA GÖRE ORTAKLARDAN BİR KISMI UHDİYYE, DİĞER BİR KISMI İSE ADAK, AKİKA, VEYA NAFİLE KURBANI NİYETİYLE BİR BÜYÜKBAŞ HAYVANA HİSSEDAR OLARAK KATILABİLİRLER...

SELÂM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OLUNUZ...