TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 21-06-2021 17:55   Güncelleme : 21-06-2021 17:55

SİZİ DE BEKLİYORUZ

SİZİ DE BEKLİYORUZ

SİZİ DE BEKLİYORUZ

SİZİ DE BEKLİYORUZ

Sakarya il milli eğitim müdürlüğü işbirliği ile 23.06.2021 Çarşamba günü saat 11.00 – 18.30 arası Akyazı GAZİ SÜLEYMAN PAŞA Cami önünde KIZILAY KAN MERKEZİ kan alımı yapacaktır halkımıza önemli duyurulur

 

Kan Bağışı Acil Değil

Sürekli Bir İhtiyaçtır

 

Kan bağışında bulunmanın yararları nelerdir?
Kan bağışında bulunmak kişinin kan hücrelerinin yenilenmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kan vermenin stresi azaltmak, duygu durumunun stabilizasyonu, baş ağrısını azaltmak, fiziksel sağlığa katkıda bulunmak gibi faydaları da vardır. Bunların yanısıra çalışmalar kan vermenin kalp hastalığı ve kalp krizi riskinde azalmaya da yol açtığını göstermektedir. Yüksek tansiyon tanısı ile takip edilen hastaların bir yıl boyunca düzenli aralıklarda kan bağışı yapmalarının tansiyonlarına olumlu yönde etki ettiği de gösterilmiştir. Düzenli kan vermek aynı zamanda kolesterol ve LDL-kolesterol seviyelerinde de belirgin düşüşe sebep olarak kalp hastalığı riskinden korunmaya yardımcı olmaktadır. Kan vermenin bazı kanser türlerine yakalanma riskini de azalttığı bilinmektedir.

neden kan vermeliyiz?
Çünkü kan vermek hayat kurtarır. Sayısız hastalıkların sonucunda oluşabilecek kan ihtiyacını gidererek, kaza sonrası kan kayıplarından anemiye, kanser hastalarından talasemi hastaları gibi düzenli kan transfüzyonu alan kişilere ve hemofili hastaları gibi pıhtılaşma faktörüne ihtiyaç duyan hastalara kadar sayısız kişinin hayatına dokunabiliriz. Bağışlanan kan sadece tek bir hastaya fayda sağlamakla kalmayıp aynı zamanda komponentlerine ayrıştırılarak birden fazla hastaya da yardımcı olabilir. Bu yüzden kan bağışlamak, hayat kurtarmak ile eş değerdir. Sonuçta; kan bağışı yapmak sağlığınız için önemlidir, birine verilebilecek en güzel hediyedir ve hayat kurtarır.

Unutmayın kan bekleyen bir gün siz olabilirsiniz. “