TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 25-05-2021 14:18   Güncelleme : 25-05-2021 14:18

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

Esnaf ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar Yürürlüğe Girdi

Başkan Bayraktar Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere yönelik verilecek olan hibe destek paketi hakkında bilgi verdi,

Bayraktar: Hibe destek paketi tek seferde ödenmek üzere faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenen iki ayrı grup için 5 bin lira ve 3 bin lira olacak ödenecektir. Hibe desteğinden, 17 Mayıs tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanacak. Hibe desteğinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenmiştir dedi. Bir nebzede olsa esnaf ve tacirimiz rahatlamış olacaktır ifadelerini kullandı.

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

Bir defaya mahsus olmak üzere, sayıları 235 bini bulan, aralarında kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul ve personel servisi, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunapark işletmelerinin bulunduğu birinci gruba 5 bin lira hibe ödemesi yapılacak. Ayrıca, aralarında bakım ve onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, hırdavatçı, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncakçı, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcı, çilingir, ayakkabıcı, kurs işletmecisi, pastaneci, berber gibi esnaf ve sanatkarın bulunduğu, sayıları toplamda 1 milyon 150 bini aşan işletmelere de bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak. Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara 4 milyar 622 milyon liralık kaynak karşılıksız verilmiş olacak.

Başvurular 25 Mayıs'tan itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

20.05.2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında 5000 TL Hibe Desteği Verilecek Esnaf Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetleri (1. GRUP) için ekteki dosyayı tıklayınız.

20.05.2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında 3000 TL Hibe Desteği Verilecek Esnaf Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetleri (2. GRUP) için ekteki dosyayı tıklayınız.

(1.)Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlerin Desteklenmesi_Ek_1. GRUP ESAS FAALİYET KONULARI LİSTESİ. TIKLAYINIZ... (219 KB)

 

(2)Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlerin Desteklenmesi_Ek_2. GRUP ESAS FAALİYET KONULARI LİSTESİ TIKLAYINIZ (299 KB)

Cumhurbaşkanı Kararına ulaşmak için lütfen tıklayınız. (189 KB)