TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 29-10-2020 13:29   Güncelleme : 29-10-2020 13:37

CUMHURİYETİN 97.YILI TÖRENLE KUTLANDI

CUMHURİYETİN 97.YILI TÖRENLE KUTLANDI

CUMHURİYETİN 97.YILI  TÖRENLE KUTLANDI

CUMHURİYETİN 97.Cİ YILI TÖRENLE KUTLANDI

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına 28.10.2020 günü saat 13.00 de çelenk sunulması ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni Sosyal Gelişim Merkezi'nde devam etti.

 

Törende Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, tebrikleri kabul etti.

Törene, İlçe protokolü, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende konuşan kaymakam Yakup Güney, bugün, tarihi şan ve şerefle dolu Türk Milletinin, Atatürk'ün önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper edip istiklal mücadelesini vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 97 yıldönümü olduğunu kaydetti.

 

Milletin. özgürlüğünü, bağımsızlığını. namus ve şerefini düşman idaresine bırakmayı asla kabul etmediğini anlatan Güney; "

Bu asil mücadelede, mazisi insanlık tarihi kadar eski olan büyük bir milleti ve onun kahraman evlatlarının izleri vardır. Milletimiz, tüm dünya milletlerinin hayret dolu bakışları altında gerçekleştirdiği mucizevi zaferi,

"Ya istiklal ya ölüm" parolasıyla elde etmiştir.

 

Bu asil kahramanlık destanı içinde vatanının her karış toprağını şehit kanıyla sulamak ve şahadet şerbetini içmek için birbirleriyle adeta yanlış eden kahramanların destanı vardır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm çaresizliklere rağmen zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinin eseridir. Bu eser, milletine güven geleceğe özgüvenle bakan, heyecan ve şevkle çalışan bir ne bugünkü nesillere, yani bizlere armağanıdır. Cumhuriyetin temellerinde Türk milletinin onurlu duruşu, vatan sevgisi, egemenlik ve bağımsızlık iradesi yatmaktadır" dedi.

 

DIŞ GÜÇLER BİZE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKTİR

 

Ülkenin üzerinde bulunduğu coğrafya itibari ile politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahip olduğunu vurgulayan Güney, sözlerini şöyle sürdürdü; "

 

Bu nedenledir ki, binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. Lakin tarihin her döneminde şer odaklarının kirli oyununu boşa çıkaran feraset ve cesaret sahibi bu aziz millet birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, her türlü hain girişimi bertaraf etmeye devam edecektir. Biz, bir oldukça ne FETÖ'cü teröristler ne PKK 'li teröristler ne de türlü oyunlar çeviren dış güçler bize diz çöktüremeyecektir. Çünkü biz gücümüzü inancımızdan. kardeşliğimizden. birlik beraberliğimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, O'nun silah arkadaşlarını, ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve tüm canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle Tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."