İÇİMİZDEN BİRİ
Giriş Tarihi : 17-10-2020 13:49   Güncelleme : 17-10-2020 16:59

İÇİMİZDEN BİRİ Muhammet Gökhan KİLİT

İÇİMİZDEN BİRİ Muhammet Gökhan KİLİT

İÇİMİZDEN BİRİ  Muhammet Gökhan KİLİT

İÇİMİZDEN BİRİ

Muhammet Gökhan KİLİT

İKV Genel Sekreter Yardımcısı

Akyazı ilçesinin yetiştirdiği değerli isimlerden biri olan Muhammet Gökhan Kilit kimdir biraz yakından tanımak ve bu değerlerimize sahip çıkmak başarılarıyla ilçemizin gururu olan saygı duyulan ve sevilen isim olan

MUHAMMET GÖKHAN KİLİT hakkında kısa bilgi

 

MUHAMMET GÖKHAN KİLİT

1981 doğumlu olan Muhammet Gökhan Kilit ilk, orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamladı.

Eğitim hayatı boyunca futbol ve basketbolla ilgilenen Kilit, okul takımlarının yanında, Akyazı Gücü’nde futbol ve o dönem için basketbol branşında yeni kurulan Akyazıspor Basketbol Takımı’nda yer alarak basketbolda Akyazı ile Sakarya şampiyonluğu ve dereceler elde etti.

Lise eğitiminin son yılında Beşiktaş Basketbol Takımı’na transfer olan Kilit üniversite eğitimi nedeniyle spora ara verdi.

Lisans eğitimi Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamlayan Kilit, yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi Avrupa Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde devam etti.

Askerlik hizmetini Şırnak’ta yerine getirdikten sonra 2006-2008 yılları arasında Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreterlik yaptı.

Bu süre içerisinde TOBB camiası altındaki oda ve borsalar içinde Türkiye’nin en genç genel sekreteri oldu.

Ardından, Türkiye-AB ilişkilerinde uzmanlaşmış bir düşünce kuruluşu olan İktisadi Kalkınma Vakfı'nda (İKV) Avrupa Birliği ve Dış Politika alanında Uzman ve Kıdemli Uzman olarak görevler üstlendi. İKV’de yürüttüğü başarılı çalışmalarla kurumun 55 yıllık tarihinde en hızlı yükselen uzman olarak 2016 yılında Strateji ve İş Geliştirme Müdürlüğü görevine getirildi.

2020 yılı itibariyle Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttüğü İKV’de yurt içi ve yurt dışında yoğun olarak kamu diplomasisi üzerine yoğunlaşan Kilit, özellikle Türkiye-AB üyelik müzakereleri, AB müktesebatı, sosyal ve bölgesel politika, siyasi kriterler, gümrük birliği, serbest ticaret anlaşmaları ve tarım ekonomisi üzerine çalışmalarına devam ederken, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Brexit ve Gümrük Birliği Çalışma Grubu’nda da görev yapmaktadır.

Bu görevlerinin yanında, 2015 yılında Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nı üstlendiği süreçte sivil toplumu temsil eden C20’de Çalışma Grubu Üyesi olarak görev aldı.

2016-2018 yılları arasında Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri İstanbul Koordinatörlüğü görevini üstlendi.

2018 yılında 27. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinde Sakarya için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday adaylığı başvurusu yaptı.

2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı müracaatını Adalet ve Kalkınma Partisi’nden gerçekleştirdi.

İleri seviyede İngilizce bilen Muhammet Gökhan Kilit'in Türkiye-AB ilişkilerinde uzmanlık alanları üzerine 3’ü bireysel, 12'si eş yazarlı olmak üzere toplam 15, Türkçe ve İngilizce yayını bulunmaktadır.

Yurt içinde 100’e yakın oda, borsa, üniversite, sivil toplum kuruluşu, bakanlık, parti genel merkezi, dış temsilcilik ve yurtdışında Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, büyükelçilik, konsolosluk vb. yerlerde davetler alarak konuşmalar yaptı ve toplantılar düzenledi.

Halen, Türkiye-AB ilişkileri konusunda Türkiye ve AB üye ülkelerinde temaslarda bulunmakta, başta lobi faaliyetleri olmak üzere, kamu diplomasisine katkı sağlayarak, yaptığı konuşmalar, hazırladığı etkinlikler, araştırmalar ve yayınlarla üyelik müzakereleri sürecine destek olmaktadır.

 

Muhammet Gökhan Kilit

evli ve 1 çocuk babasıdır.