TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 11-09-2020 13:32   Güncelleme : 11-09-2020 13:32

İL HIFZISSIHHA KURULU 2020/84 NOLU KARARI

İL HIFZISSIHHA KURULU 2020/84 NOLU KARARI

İL HIFZISSIHHA KURULU 2020/84 NOLU KARARI

İL HIFZISSIHHA KURULU 2020/84 NOLU KARARI

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI


Karar No: 84
Karar Tarihi: 11/09/2020

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu 11.09.2020 tarihinde Vali Yardımcısı Ersin EMİROĞLU Başkanlığında toplanmıştır.

Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır.

Gelinen aşamada başta fiziki mesafe ve izolasyon kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina (izalasyon) ihlali yapan vatandaşlarımızın İl Pandemi Kurulunca belirlenmiş KYK yurdunda karantina altına alınarak kalan sürelerini burada tamamlanmalarına,
Yurtta kalma süresince oluşan yemek ve diğer masrafların ayrıca kişilerden tahsil edilmelerine,

2. Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımının uygulanacağının tebliğ edilmesine,

3. Tekerrür halinde 2. madde hükümlerinin uygulanmasına,

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.