AKYAZI
Giriş Tarihi : 10-07-2020 11:45   Güncelleme : 16-07-2020 15:11

İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

 

İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

Korona virüs tedbirlerini görüşmek için Vali Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanan  İl Hıfzıssıhha Kurulu karları açıklandı

Açıklanan kararla 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartı kaldırılmıştır.

 

İŞTE O KARAR

 

 

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI


Karar : No: 72
Karar Tarihi: 10/07/2020


           İl Hıfzıssıhha Kurulu 10/07/2020 tarihinde Vali Çetin Oktay KALDIRIM Başkanlığında toplanmıştır.


        Tüm Dünya'da etkisi görülen Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına hayatın her alanına yönelik tedbirler Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınmakta ve uygulanmaktadır.


        Gelinen aşamada Sağlık Bakanlığı ve ilgili Bakanlıkların görüşleri, İçişleri Bakanlığının 10,072020 tarih E.11173 sayılı yazıları ve İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.


       1. 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartı kaldırılmıştır.


       2. Bu kapsamdaki çocuk ve gençlerimizin, karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile yapacakları seyahatler ilgili mevzuat hükümleriyle belirlenen (pandemi süreci öncesinde olduğu şekliyle) esaslar çerçevesınde yapılacaktır.


        3. Kendi başlarına yolculuk yapacak çocuk ve gençlerimiz seyahatlerinde toplu taşıma araçlarına yönelik İçişleri Bakanlığının çıkarmış olduğu Genelgeler ile Koronavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edeceklerdir.


        Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına,


        1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.