AKYAZI BELEDİYESİ
Giriş Tarihi : 03-07-2020 09:10   Güncelleme : 08-07-2020 16:28

BAŞKAN SOYKAN: ÇALIŞMALARIMIZA VAR GÜCÜMÜZ İLE DEVAM EDİYORUZ

BAŞKAN SOYKAN: ÇALIŞMALARIMIZA VAR GÜCÜMÜZ İLE DEVAM EDİYORUZ

BAŞKAN SOYKAN:   ÇALIŞMALARIMIZA VAR GÜCÜMÜZ İLE DEVAM EDİYORUZ

BAŞKAN SOYKAN:

 ÇALIŞMALARIMIZA VAR GÜCÜMÜZ İLE DEVAM EDİYORUZ

Akyazı belediye başkanı Bilal Soykan göreve geldiği günden buyana geçen 14 aylık zaman içinde belediye ile ilgil çalışmalar hakkında meclisi bilgilendirdi

Başkan Soykan mecliste yaptığı konuşmasında yapılan hizmetlerle ilgil bilgi verdi

 

BELEDİYE BAŞKANI SOYKAN’IN

 MECLİS TOPLANTISI KONUŞMASI

Değerli Meclis Üyelerimiz, çalışma arkadaşlarımız, çok değerli basın mensupları 3 AYLIK BİR ARADAN sonra olağanüstü meclisimiz için toplanmış bulunmaktayız.

         Nisan ayında 1 yıllık faaliyet raporunun da görüşüleceği, ihtisas komisyonlarının seçileceği olağan meclis toplantımızı MALUM KORANAVİRÜS sürecinden dolayı bugün gerçekleştirmiş olacağız.

Öncelikle idrak etmiş olduğumuz Ramazan Ayınızı - Ramazan Bayramınızı tebrik ederek ve toplantımızın hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

         Dünya geneline yayılan Covit-19 salgınının Türkiye de ilk görüldüğü             10 MART 2020 tarihinden itibaren tüm ülkemizde olduğu gibi Belediyemizde sürece yoğunlaşmıştır.

         Süreç Boyunca Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve gelen Genelgeler doğrultusunda hiçbir vatandaşımız mağdur edilmemeye çalışılmıştır.

           

Yaptığımız çalışmalar neticesinde;

 

Belediyemizin kurumsal sosyal medya hesapları, billboard ve afiş çalışmalarımızla birlikte yazılı ve görsel basın yayın organları aracılığı ile pandemi konusunda halkımızın bilinçlendirilmesini sağladık.

İlçemiz genelinde Büyükşehir Belediyemizin de destekleri ile 100.000 adete yakın maske dağıttık.

Halkımızın yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklarımıza dezenfektan üniteleri kurarak tonlarca ilaç ve su kullanılarak cadde ve sokaklarımızın dezenfekte işlemi yaptık.

Çarşı merkezimize kurduğumuz istasyonlarımıza gelen başta toplu taşıma araçları olmak üzere tüm servis ve özel araçlar ve yine Kamu Hizmet Binalarımızda dahil olmak üzere Okullarımızın, Camilerimizin, İşyerlerimizin ve karantina altında olan evlerimizin periyodik olarak dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdik.

Belediyemiz imkânları ve hayırsever vatandaşlarımızın yardımları ile BİZLERE ULAŞAN hiçbir vatandaşımız, ekonomik durumlarına bakılmaksızın boş çevrilmeyerek Pandemi süreciyle alakalı Maske, Eldiven ve dezenfektan konusunda HİÇ KİMSENİN mağdur edilmemesinin sağladık.

 Ramazan ayını da içinde barındıran bu süreçte 6.000 ailemize gıda ve çeşitli yardımlar yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir.

 

 

 

 

Bunlarla birlikte Kaymakamlığımız bünyesinde kurulan belediyemiz araç,  ekip ve ekipmanları ile desteklenen Vefa Sosyal Destek Grubu vasıtası ilede;

1950 aileye gıda paketi yardımı,

48 vatandaşımızın hasta nakli işlemleri,

314 vatandaşımıza seyahat izin belgesi,

1752 vatandaşımızın PTT ve Banka emekli maaşları evde ödeme işlemleri,

1136 vatandaşımızın reçete ile eczanelerden ilaç alım işlemleri,

Hükümetimiz tarafından verilen 4697 ailemize 1.000 TL pandemi sosyal destek yardımı evde ödeme işlemleri,

1807 aileye yaşlı ve engelli maaşı evde ödeme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

 

Bu süreç başladığından bugüne kadar tüm dünyada olduğu gibi ilçemizde de vakalar görülmüş 2 kişi vefat etmiştir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diler tedavi süreci devam eden hastalarımıza Allahtan acil şifalar dilerim.

 

Ülkemizdeki vaka ve vefat sayılarından da anlaşılacağı üzere inşallah bu sürecin sonuna doğru gelmekteyiz. Değerli hemşerilerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada titizlikle hijyen, maske ve sosyal mesafe kurallarına uymalarını ve alınan tedbirlere riayet ederek bir an önce güzel günleri hep birlikte görmeyi temenni ediyorum.

 

Tüm bu sürecin bugünlere taşınmasında, yasak ve kurallara uyan çok değerli Akyazılı hemşerilerimize yardımları ile başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, ilçemizde ticari faaliyetleri bulunan Fadıl UZAK’a – Asaş Aliminyum’a- Milkon Süt’e – Kadife Tekstil’e – Uzunlar Betona – Beş Kardeşler Market’e – İşmont’a – Öztürkler Gıda Market’e – Faik Serkan ATİLLA’ya – Ürdünç Nalbura – Bora Grup’a – Kuzuluk Emlak’a – Aktaş Sürücü Kursu’na – Hakmar,  Essen, Şok ve Özpaş zincir Marketlerine – Aydın Örme’ye – Geomec Mühendisliğe – Tanrıkulu Geridönüşüm’e – Talha Süt Ürünleri’ne – Emrem Bilişim’e – Ayhan BALCI’ya – Hüseyin DÜZCAN’a – Mesut EKREM’e – Necati YOLCU’ya – Naci ÇAVDAR’a – İksan ÖZCAN’a – İbrahim BAŞOL’a – herzaman yanımızda olan Muhtarlarımıza, Meclis Üyemiz ve Türk Kızılay’ı Akyazı Temsilcimiz Mustafa BİRİNCİOĞLU’na, maske imalatında kullanılmak üzere bizlere malzeme temininde bulunan Adem AKSOY ve Fatih ÇELİK’e ve hiçbir bedel talep etmeden maske dikimini gerçekleştiren Halk Eğitim Müdürümüzün şahsında tüm usta öğreticilerimize, dualarını bizden esirgemeyen kadirşinas Akyazılı hemşerilerime, bu süreç boyunca bir gün dahi ayrılmadan mesai mefhumu gözetmeksizin Başta Başkan Yardımcılarıma, Müdürlerime tüm belediye çalışanlarına şahsım ve tüm Akyazı Halkı Adına Şükranlarımı sunuyorum. 

 

 

 

Değerli Meclis Üyelerimiz göreve geldiğimizden bugüne kadar 14 AYI geride bıraktık. Bu süre içerisinde birçok hizmeti Akyazılı hemşerilerimizle buluşturduk.

 

Bunlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Hepinizin bildiği üzere seçim propagandamızı 6 ANA KONU üzerine tesis etmiş idik;

 

Bunlar, terminal, mezbaha, hayvan pazarı, Yahyalı bağlantı yolu, Karacasuyun her iki yönünü duble yol olarak hizmete açıp şehir içi trafiğini rahatlatmak adına yeni bir bulvar kazandırmak ve vatandaşlarımızı tozdan çamurdan kurtaracak Sıcak asfalt çalışmaları yapmak idi.

 

Tüm bu vaatlerimiz çerçevesinde Ömercikler, Gazi Süleyman Paşa, İnönü, Fatih, Yeni Mahalle, Yunus Emre, Batakköy, Çatalköprü, Merkez Yeni Köy, Şerefiye, Yuvalak, Alaağaç, Güvençler, Madenler, Salihiye, Küçücek, Bıçkıdere, Altındere, Kabakulak, Yahyalı, Uzunçınar, Eskibedil, Yağcılar Mahallelerimiz ve Kredi Yurtlar Kurumunun yoluna olmak üzere 63.000 Ton ve TOPLAMDA 52 Kilometre sıcak asfaltı ( 14.000.000 TL ) Büyükşehir Belediyemizle birlikte ilçemizin yolları ile buluşturmuş olduk.

 

Yine vaatlerimiz içerisinde bulunan Karacasu yeni bulvar projemizin sanayiden Çarşamba pazarına kadar olan bölümünü de tamamlamış bulunmaktayız.

 

Terminal ve orta garaj projemizin yeri belirlenmiş, zemin sertleştirme işlemleri tamamlanmış proje aşamasında olup, İnşallah 2020 yılı içerisinde ihalesi yapılıp kısa süre de tamamlanacaktır.

 

Aynı zamanda Merkez Yeniköy, Küçücek, Taşburun, Ballıkaya, Pazarköy, Güzlek, Harunusta, Hasanbey, Haydarlar, Güvençler, Gökçeler ve Durmuşlar Mahallelerimizde toplamda 11.906 Metre yol genişletme çalışması yapılmış asfalta hazır hale getirilmiştir.

 

Yine İlçemizin;

 

Ormanşevkiye, Topağaç, Kuzuluk, Küçücek, Alaağaç, Karaçalılık, Yağcılar, Harunusta ve Hasanbey Mahaleleri İmar Plan Çalışmaları,

 

Durmuşlar, Mahsurlar, Gökçeler, Çakıroğlu ve bugüne kadar hiçbir imar çalışması yapılmayan Yongalık ve Güzlek Mahallelerimiz başta olmak üzere kırsal alan yerleşim alanı sınırı belirleme çalışmalarına da devam etmekteyiz.

 

Daha önce hizmet alımı ile yapılmakta olan evsel atık toplama hizmetleri,            2 adedi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan hibe, 4 adedi Belediyemiz imkânları ile satın alınarak toplamda 9 araç ile HİÇBİR BEDEL ödemeden İlçemizin evsel atıklarını toplayarak kaynak israfının da önüne geçmiş olduk.

Belediyemiz ana hizmet binası giriş kısmında bulunan alanı revize ederek daha modern hale getirmiş vatandaşlarımızın belediyemizle olan iş ve işlemlerini daha çabuk şekilde çözmelerini sağlamış olduk.

 

Şuanda Meclis Toplantısını gerçekleştirmiş olduğumuz bu salonu hizmet içi eğitimlerde, toplantı ve nikâh salonu olarak da kullanılacak şekilde Belediyemizin ve Akyazılı hemşerilerimizin hizmetine sunduk.

 

 Yine Doğalgaz Dağıtım Şirketi (AGDAŞ) ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yapılan planlamaların öne çekilmesini sağlanarak 2019 yılı içerisinde Kuzuluk, Altındere ve Pazarköy Mahallelerimizde doğalgaz çalışmaları tamamlanarak kullanılmaya başlanmış olup, asfalt, yama ve kaldırım çalışmalarına devam etmekteyiz.

 

Bizimde çok önemsediğimiz yıllardır İlçemizin özlemle beklediği 4 yıllık Fakülte konusunda Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi İlçemize kazandırılmış olup, 2020 yılı içerisinde öğrenci alımı yapılacaktır. Yeni bina ile alakalı yer tahsis işlemleri tamamlanmış proje aşaması devam etmektedir.

 

 Tüm mahallelerimizde yaptığımız çalışmalar neticesinde tespit edilen işleri ve eksiklikleri Muhtarlarımızla birlikte aciliyet sırasına göre hemşerilerimizin hizmetine sunduk sunmaya devam ediyoruz.

 

 Değerli Meclis Üyelerimiz detaylarını 2019 Yılı Faaliyet Raporumuzda bulacağınız hizmetleri hemşerilerimizle buluşturduk. Tüm gücümüzle bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan ilçemizin ihtiyaçlarını, seçimde vermiş olduğumuz sözlere de sadık kalarak vatandaşlarımızın da talepleri doğrultusunda sizlerden aldığımız destek ile hayata geçirmeye devam edeceğiz.

 

Bu vesile ile her zaman yanımızda olan bize duydukları güvenle çalışmalarımıza ivme kazandıran, dualarını eksik etmeyen değerli hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum.

 

Bu hizmetlerin planlanması ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen Cumhur İttifakımızın İl Başkanlarına, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza Syn.Ekrem YÜCE’ye, İlçe Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize, Başkan Yardımcılarımıza, Müdürlerimize, tüm mesai arkadaşlarımıza ve Mahalle Muhtarlarımıza teşekkür ediyor toplantımızın İlçemize belediyemize hayırlı olmasını cenabı Allahtan diliyor hepinize saygılarımı sunuyorum.    

 

Bilal SOYKAN

Meclis ve Belediye Başkanı

a href="http://www.akyazihalkinsesi.com//files/uploads/cf60d0a172.jpg">

a href="http://www.akyazihalkinsesi.com//files/uploads/a287cd3d0b.jpg">