AKYAZI
Giriş Tarihi : 01-07-2020 19:43   Güncelleme : 01-07-2020 19:43

SAKARYA İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI AÇIKLANDI

SAKARYA İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI AÇIKLANDI

SAKARYA İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI AÇIKLANDI

SAKARYA İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI AÇIKLANDI

Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve korona virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı Vali Çetin Oktay KALDIRIM Başkanlığında toplanmıştır.olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 29,06.2020 tarih ve 2020/65 nolu kararı aşağıdaki şekildedir.


Vatandaşlarımızın sosyal izolasyona önem vermeleri ve alınan kararlara büyük hassasiyet göstermeleri salgının yayılımını önlemede büyük önem arz etmektedir.

 

 

 

 

 

 

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

 

Karar No: 65
Karar Tarihi: 29/06/2020


        İl Hıfzıssıhha Kurulu 29/06/2020 tarihinde Vali Çetin Oktay KALDIRIM Başkanlığında toplanmıştır.


      Çin'de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgınının ülkemizde kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.


      Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün (Covid19) ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih 5361 sayılı genelgesi ile “tiyatro, sinema, gösteri merkezi ve konser salonu” gibi kültürsanat tesislerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması kararlaştırılmıştı.


       İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.


       İçişleri Bakanlığının 28.06.2020 tarih E.10332 sayılı genelgeleri ile İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.


       1. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Covid19 Kapsamında Sinema, Tiyatro ve Diğer Kültürel Etkinliklerle İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirler ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 23.06.2020 tarih 432597 sayılı Genelgesinde belirtilen önlemlere riayet edilmesi kaydı ile “tiyatro, sinema, konser salonu ve gösteri merkezleri” 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayabileceklerdir.


     2. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları doğrultusunda faaliyete başlayacak olan tiyatro, sinema, konser salonu ve gösteri merkezlerinin ayda en az iki kere denetlenmesi sağlanacaktır.


      Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır;


        1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.