TÜM HABERLER
Giriş Tarihi : 18-02-2020 16:10   Güncelleme : 18-02-2020 16:10

EVDE BAKIM MAAŞI VE ALMA ŞARTLARI

EVDE BAKIM MAAŞI VE ALMA ŞARTLARI

EVDE BAKIM MAAŞI VE ALMA ŞARTLARI

EVDE BAKIM MAAŞI VE ALMA ŞARTLARI

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet belli şartlarda destek sağlıyor. Sadece 2019’da bu destekten 517 binden fazla kişi yararlandı.

evde bakım maaşı nasıl alınır?

Engelli olduğu için, yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere de devlet her ay maaş ödüyor.

Bakım maaşı alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası (amca, teyze, dayı, bunların çocukları ve eşleri de dahil) olması; akrabası bulunmaması durumunda da yasal vasisi olması gerekiyor.

 

Bakım maaşı için bazı şartlar aranıyor.

Bu şartların başında da gelir yer alıyor.

 

Evde bakım parası almak için parayı alacak kişiyle birlikte yaşayan hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor.

Raporla belgelenmeli

Buna engelli kişi de dahil. Bu tutar 2020 yılı için kişi başı 1.402 lira ve her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bir başka deyişle 4 kişilik ailenin toplam geliri 5.608 liranın altındaysa bu maaşa başvurma hakkı var.

 

Emeklinin bayram ikramiyeleri gelir hesabına dahil edilmiyor. Tabi bakıma muhtaç kişinin sağlık durumu da raporla belgelenmeli. Bunun için sağlık kurulu tarafından düzenlenen ‘yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu’, raporda da ‘ağır engelli’ ibaresinin yazması gerekiyor. Muhtaçlıkta yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

Rapor almadan önce ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılır. Tüm bu süreçten sonra ödeme almaya hak kazananlara her ay 1.460 lira yatırılıyor. Evde bakım yardımı her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara geçiyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

 

NOT

YENİ BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

*Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri

*Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi

*Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf

*Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti

*Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı