Reklamı Geç
Advert
ODALAR VE AKYAZI
ALİ ŞANLI

ODALAR VE AKYAZI

Bu içerik 783 kez okundu.

ODALAR VE AKYAZI

Ülke genelinde İl ve ilçelerde faaliyet gösteren çeşitli meslek gruplarını temsil eden odalar mevcut. Bu odalarda belli aralıklarla üyelerinin katılımı ile seçimler yapılır Yapılan seçimlerle oda başkanı ve yönetim kurlu üyelerini oluştururlar

İlçemizde

1-Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası

2-Akyazı Ziraat Odası

3-Akyazı Bakkallar Bayiler ve Sebzeciler Esnaf Odası

4-Akyazı Şoförler Ve Otomobilciler Odası

5-Akyazı Gıda Mad. ve Sanatkârları Aşçı Köfteci Kebapçı ve Lokantacılar Esnaf Odası

6-Akyazı Terziler Esnaf Ve Sanatkârlar Odası

7-Esnaf Ve Sanat. Odası

8-Manifaturacılar Odası   

9-Ağaç İşleri Odası

10-Berberler Odası

11-Madeni Sanat Odası

Yüzlerce üyeleri için hizmet vermektedirler.

Mevcut oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin asli görevleri arasında odalarına üye olan tüm esnaf sanatkârların sorunlarına çözüm üretmek onların daha iyi koşullarda piyasa ile rekabet etmelerini sağlamak ilçe ekonomisine katkılarını artırmak gibi önemli görevleri var. Ancak ilçemizde birkaç oda istisna kendi üyeleri ile ilgilenen başkan ve yönetimden söz etmek mümkün görünmüyor.

Akyazı ilçesi gelişen büyüyen ve 2014 yerel seçimlerinden sonra ilçe sınırlarının tamamının belediye sınırları içine alınması ile odalarımızın sorumlulukları daha da artacaktır. Bu nedenle mevcut odalarımız üyelerine en iyi hizmeti vermek için kendilerini revize etmeleri ve yeni döneme hazır olmaları gereği vardır.

Bu gün ilçemizde yaşanan sıkıntılar herkesin malumudur.

Yıllardır ilçemizde esnaflık yapanların durumu ortada Küçük ve orta ölçekli esnaf iflas etmeye mahkûm hale gelmiştir.

Bunun en önemli etkeni bana göre ilçe merkezinde kurulan Büyük sermayeli hatta holding bünyesindeki (AVM) alışveriş merkezleridir.

Yıllardır bu AVM’lerin ilçe dışında olmalı gereği tartışılır ancak bu konuda kimse bir şey yapmıyor. Odalarımız bu konuda sessizliklerini koruyorlar.

İlçemizde ki odalar bir araya gelmeli üyelerinin ve genel manada ilçenin sorunlarını masaya yatırarak bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapmalı ilgilerden bu sorunların asgariye indirilmesini talep etmeliler. Gerekirse eylem bile yapmalılar.

Sivil toplum kuruluşları ilçenin tüm sorunlarından kendilerini de sorumlu olduklarını bilmeleri lazım. Zira genel sorunlar tüm küçük esnafımızı etkilemektedir. Örneğin merkez nüfusu 40 bin olan ilçemizde 2014 Nisan ayı itibari ile bu nüfus yüzde yüz artarak 85 bine ulaşacaktır. Halkın talepleri bu gün olduğu gibi belde belediyeleri veya köy muhtarları tarafından değil büyükşehir veya Akyazı belediyesi tarafından karşılanacaktır.

Örneğin İlçemiz merkezde bir adet kapalı Pazar yeri var. Bu Pazar yerinin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu günden konuya el atmalı ve ihtiyaca cevap verecek şekilde semt ve kapalı pazar yerleri gündeme getirilmelidir.

Kapalı Pazar yerleri ve semt pazarları çok amaçlı kullanıma açık olmalıdır. Kapalı pazar yerlerini sadece pazar yeri olarak görülmemeli. Kapalı Pazar yeri olarak yapılan yerler kurban bayramında kurban kesim yerleri, Asker eğlentileri, düğün, nişan törenleri, diğer günlerde ise çocuklara oyun alanları yapılabilir. En önemlisi bölgemiz deprem bölgesi. Deprem ve afet anında kapalı pazar yerleri ve semt Pazar yerleri önemli ihtiyaca cevap verebilir. Bu pazarların içinde seyyar hastane kurulabilir, erzak dağıtım yeri olabilir, yani deprem olduktan sonra herkesin buradan ihtiyacını giderebilecek bir yer olabilir. Başta oda başkanlarımız Halkımız kapalı pazar yerlerine ve semt Pazar yerlerini bu gözle bakmalıdır. Son olarak diyorum ki oda başkanlarımız bir araya gelmeli öncelikleri kendi üyelerinin sorunları ve ardından da ilçenin genel sorunlarını birlikte değerlendirerek başta belediye olmak üzere tüm ilgililerden bu sorunların giderilmesini ısrarla talep etmeliler. Sorumluluklarını kendi üyeleri ile sınırlı tutmamalılar. Yeni proje ve önerirleri ile ilçemizin gelişmesine katkı sunmalarını da bekliyorum

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU İKİ SORU DOĞRU MU?
BU İKİ SORU DOĞRU MU?
EVET OYU VEREN MECLİS ÜYELERİ
EVET OYU VEREN MECLİS ÜYELERİ