“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN” PROGRAMI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN” PROGRAMI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN”  PROGRAMI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN”  PROGRAMI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Bu içerik 1089 kez okundu.
Advert

“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN”

PROGRAMI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kaymakamlığımız tarafından trafikte yayalara öncelik verilmesi konulu bir program düzenledi. İlçemiz Gazi Süleyman Paşa Camii önünde bugün 12.00’da yapılan uygulamaya minik öğrencilerde katıldı.

Vatandaşlarında katılım gösterdiği programda trafik bir süreliğine durduruldu ve minik öğrenciler ellerinde broşürleri sürücülere dağıttı.

Düzenlenen programa Kaymakamımız Yakup Güney, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Emniyet Müdürü İsa Coşar, İlçe Müftüsü İzzet Şener, Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Jandarma Karakol Komutanı, Daire Müdürleri, Oda başkanları, Okul Müdürleri, Öğretim görevlileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Programın sonunda yol trafiğe açıldı.

Kampanyanın amacı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın“ sloganıyla 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildiği ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek olan bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.

Farkındalık Faaliyetleri Kapsamında;

Yaya Öncelikli Trafik" İçin Hazırlanan Broşürler Sürücülere Dağıtılacak

Yaya Öncelikli Trafik" için hazırlanan afiş ve pankartlar çoğaltılarak tüm il/ilçe merkezlerindeki kamu kurum ve kuruluşlara asılacak. Etkinliğin yapılacağı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacak. Ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan video yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterilecek.

Dezavantajlı Grupların Trafikte Yaya Olarak Karşılaştıkları Sorunlara Dikkat Çekilecek

Yayalar tarafından yoğun olarak kullanılan ışıksız bir yaya geçidinde il/ilçede görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de katılımı sağlanarak etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikte dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla kampanya sloganın kullanıldığı döviz ve pankartların çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlarımız tarafından taşınması gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

 

Okul Ve Yaya Geçitlerinde Yatay ve Dikey İşaretleme Eksiklikleri Giderilecek

Okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit ettirilerek, belediyeler tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması ve yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması sağlanacak.

Okullarda 'Yaya Geçidi Kullanımı ve Yaya Öncelikli Trafik' Eğitimleri Verilecek

Tüm okullarda 'yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik' konulu programlar yapılacak. Bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş/çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecek.

escort ankara

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BENİ RAHATSIZ EDEN İŞTE BU
BENİ RAHATSIZ EDEN İŞTE BU
MHP VE HALİT ÇOTUR
MHP VE HALİT ÇOTUR