Reklamı Geç
Advert ÇİKOLATA

BELEDİYE MECLİSİ YILIN İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ YILIN İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ YILIN İLK  TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE MECLİSİ YILIN İLK  TOPLANTISINI YAPTI akyazihaber@hotmail.com
Bu içerik 701 kez okundu.
Advert

BELEDİYE MECLİSİ YILIN İLK  TOPLANTISINI YAPTI

 Akyazı Belediyesinin 2019 yılı ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda 14 gündem maddesi görüşüldü.

 

GÜNDEM MADDELERİ

1.maddesine göre Meclis Denetim Komisyonuna üye seçimi yapıldı. Gizli oylama ve açık tasnif sonunda üyeliklere Alim Gül, Mehmet Çakmak, Ahmet Öztürk, Lütfi Kaymak ve A. Hikmet Kurt seçildi.

 

2.maddesine göre 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25.maddesine göre Meclis Denetleme Komisyonunun yararlanacağı Kamu kuruluşları personeline Devlet memurları Kanununa göre belirlenmiş olan katsayının 1000 gösterge ile çarpılması sonucu çıkacak meblağın, uzman kişilere ödenecek günlük ücret ise yine Devlet Memurları Kanununa göre katsayının 2000 gösterge ile çarpılmasından çıkacak meblağın ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.

 

3.maddesine göre Akyazı Ormanşevkiye (Yeniorman) Mahallesi kırsal yerleşim alanı sınırları içerisinde hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama İmar Planı teklifi İmar Komisyonuna havale edildi.

 

4.maddesine göre Akyazı İlçesi 1/1000 ölçekli revizyon imar planı notları özel hükümler 6.maddesi ile Kuzuluk 1/1000 ölçekli uygulama imar plan notları 18.maddesinin iptal edilmesine yönelik hazırlanan Meclis İmar Komisyonu raporu ile, 

 

5. Maddesine göre Küçücek Mahallesinde niteliği ve imar planındaki durumu “park” olan 1648 no.lu parsel üzerinde bulunan bölge regülatörünün “teknik altyapı” olarak işlenmesi ile ilgili olarak hazırlanan meclis imar komisyonu raporu komisyondan geldiği şekli ile kabul edildi.

 

6.maddesinde yer alan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. nin faaliyetleri kapsamında elektrik dağıtım tesislerinin trafo yerlerinin işlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı tadilatına ilişkin bu madde İmar komisyonuna havale edildi.

 

7.maddesine göre 2019 yılı Zabıta Memurlarının fazla çalışma ücretleri 487.00 TL. den 527.00 TL. ye çıkarılması oy birliğiyle kabul edildi.

 

8, maddesine göre 2019 yılı sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin teklif 2018 yılında çalışan 11 sözleşmeli personelin 2019 yılında da çalıştırılması oy birliğiyle kabul edildi.

 

9. Maddesine göre bilirkişi seçimi yapıldı. Buna göre 3402 Sayılı Kadastro Kanununun 22. Maddesine göre güncelleme çalışmalarında Akyazı Osmanbey Mahallesinden Beytullah Kaptan, Muhsin Peren, İsmail Çalan, Necdet Dumlu, Zekeriya Dülger, Hayrullah Özcan’ın, Yenidoğan Mahallesinde ise Ali Çakıroğlu, Hikmet Çaçur, Metin Çakmak, Baki Çarga ve İbrahim Dirik’in bilirkişi olarak görevlendirilmesi oybirliğiyle kab ul edildi.

 

10. Maddesine geçildi. Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne ait kurum görüşünün Vakıf Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına işlenmesi teklifi görüşülmek üzere ilgili komisyona havale edildi.

 

11. maddesine göre Akyazı Kuzuluk Mahallesi Şose Mahallesinde bulunan 1.460,79 M2 yüzölçümlü kagir eski belediye binası 5393 Sayılı Belediye yasasının 18-e ve 75-d maddelerine istinaden direksiyon uygulama aylanı ve toplanma binası olarak kullanılmak üzere 25 yıllığına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

12. Maddesine göre Ak-Belde A.Ş. nin bankalardan alacağı 2 milyon 500 bin lira nakdi ve gayrı nakdi kredi için Belediyenin kefalet edebilmesi için Başkan Hasan Akcan’a istenen yetki oybirliğiyle verildi.

 

Ek madde

1. Maddesine göre Güvençler mahallesi Köy içi mevki de bulunan 241, 07 M2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazın 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18-e ve 75-d maddelerine göre Dini tesis ve hizmetlerde kullanılmak üzere İlçe Müftülüğüne tahsisi de oy birliğiyle kabul deldi.

 

2.maddesine göre Vakıf Mahallesi 1/1000 ölçekli imar uygulama planına askı süresince yapılan itirazların görüşülmesi ve nihai karar için bu madde İmar komisyonuna havale edildi.

 

3.maddesi gündeme toplantı sürerken ilave edildi. Bu ilave gündem maddesine göre Belediyece yaptırılan trafik eğitim parkına Milli Motosikletçi ve Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun adının verilmesi teklifi oturumlu yöneten başkan tarafından ilgili komisyona havalesi yapılmadan direk oylama yaptırıldı ve oybirliğiyle bu madde kabul edildi.

 

Akcan’ın Gündem dışı konuşması

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, CHP İlçe Başkanı'nın Kenan Sofuoğlu'nun adının parktan silinmesine ilişkin açıklamasına cevap verdi.

2019 yılının ilk meclis toplantısında gündem dışı konuşan Başkan Hasan Akcan, CHP iİlçe Başkanı'nın AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun isminin Akyazı merkezinde bulunan aile parkından adının silinmesini istemesine tepki gösterdi.

Sofuoğlu Dünya markasıdır. Defalarca Dünya Şampiyonu olarak bayrağımızı dünyada dalgalandırmış ve bizleri gururlandırmıştır. Kenan Sofuoğlu'nun ilçede yaptığı yardımları bir çok insan bilmez. Maaş almadığını ve yardımlarını bir çoğunuz bilmez. Defalarca bayrağımızı dalgalandıran Kenan Sofuoğlu bırakın cezalandırılmayı alkışlanmalıdır." dedi. 

Öte yandan Başkan Akcan, trafik parkın adının Kenan Sofuoğlu Trafik Parkı olarak değiştirilmesini oylayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Advert japon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500