Advert

BU GİDİŞİN SONU HAYRA ALAMET DEĞİLDİR.

BU GİDİŞİN SONU HAYRA ALAMET DEĞİLDİR.

BU GİDİŞİN SONU HAYRA ALAMET DEĞİLDİR.
BU GİDİŞİN SONU HAYRA ALAMET DEĞİLDİR. Admin
Bu içerik 604 kez okundu.

BU GİDİŞİN SONU HAYRA ALAMET DEĞİLDİR.

Mısır hasadının başlamasından sonra serbest piyasada her iki günde bir mısır fiyatlarının düşmesi mısır çiftçisini isyan noktasına getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR; serbest piyasada tüccarlar tarafından 30 rutubet için tonu 850,00  TL den başlayan mısır fiyatları her iki günde bir gerileyerek ton başına 820,00 TL ye kadar düşmüştür.

Toprak Mahsulleri Ofisinin 30 rutubet mısır fiyatları piyasa fiyatlarının çok altında kaldığından ilimizdeki mısır üreticileri açısından hiçbir olumlu rekabet imkanı oluşturmamıştır.

 

Çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem fabrikasının açıkladığı fiyatta ton başına 30 rutubet için 815,00 TL olarak açıklanınca piyasa tamamen serbest piyasadaki tüccar ve sanayicinin eline mahkum kalmıştır. Zaten TMO’nun açıkladığı 14 rutubet  burut mısır fiyatının ton başına 1.150,00 TL olarak açıklanması üreticide büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuşken, serbest piyasada oluşan fiyatlarda üreticiyi büyük bir kızgınlığa sevk etmiştir.

 

Bu şartlar altında mısır üreticisi önümüzdeki sene üretim yapamaz hale gelecektir. Sektörün içerisinde bulunan başta Tarım Bakanlığı olmak üzere bütün sanayici ve alıcılar çiftçinin sesine kulak vermelidir. Bu gidişin sonu hayra alamet değildir. Gerek fiyat istikrarının sağlanması gerekse desteklerin arttırılarak mısır üreticisinin zararının telafi edilmesi üretici tarafından acilen beklenmektedir. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
NURİ ÖZTÜRK     2019-09-25 SİSTEM ZENGİNDEN YANA ÇİFTÇİLİĞİ BİTİRME POLİTİKASI BENCE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HANGİSİ DOĞRU  BİR MİLYON TL Mİ?
HANGİSİ DOĞRU BİR MİLYON TL Mİ?
AKYAZI SİZİ NE KADAR  İLGİLENDİRİYOR
AKYAZI SİZİ NE KADAR İLGİLENDİRİYOR