Reklamı Geç
Advert

HİCRİ YILBAŞI

HİCRİ YILBAŞI

HİCRİ YILBAŞI
HİCRİ YILBAŞI Admin
Bu içerik 728 kez okundu.
Advert

HİCRİ YILBAŞI

Bu sene Kameri olarak 1 Muharrem 1441’a girdiğimiz zaman (yani 2019’e girdiğimiz zaman) Hicri Yılbaşı Miladi takvim’e göre 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü kutlanacaktır.

Muharremin Başlangıcı Cumartesi günü olacak ve Muharremin 10. günü ise Aşure Günü (09 Eylül 2019 Pazartesi) günü Aşure günü olarak kutlanacak.

 

Müslümanların beklediği hicri yılbaşı hangi güne denk geliyor. Hicri yılbaşı nedir veya Hicri yılbaşı ne demek ? Resûlullah efendimizin hicreti ile başlayan hicrî kamerî veya hicrî şemsî takvime göre olan târih demektir.  Hicri takvim ayın hilâl şeklinde göründüğü ilk geceyi ay başı olarak kabul eder. Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mekke’den Medine’ye hicret etmesiyle başlamış olmaktadır.

Hicrî Kamerî Takvim: Peygamber efendimizin Medîne’ye hicret ettiği senenin Muharrem ayının birinci gününü başlangıç olarak alan ve gökteki ayın, dünyâ etrâfında on iki defâ dönmesiyle bir yılı tamamlayan takvim. Hicri takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1. günüdür. 

Muharrem ayını, Safer, Rebiyülevvel, Rebiyülâhır, Cemaziyelevvel, Cemaziyelâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayları takip eder.

Ayrıca Aşura günü denilen Muharrem ayının onuncu gününde, tarihte pek çok önemli olayın meydana geldiği rivayet edilmektedir.

Hicrî Şemsî Sene: Resûlullah efendimizin hicret ederek Medîne’ye girdiği Eylül ayının 20’nci Pazartesi günü başlayan ve dünyânın güneş etrâfında bir defâ dönmesini (365,242 güneş gününü) esas alan takvim senesi.

Hicrî Şemsî Takvim: Resûlullah efendimizin Medîne’ye hicreti esnâsında Kubâ köyüne ayak bastığı Rebî’ul-evvel ayının sekizinci Pazartesi gününe rastlayan mîlâdî Eylül ayının yirminci gününü başlangıç ve güneş yılını esas alan takvim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU İKİ SORU DOĞRU MU?
BU İKİ SORU DOĞRU MU?
EVET OYU VEREN MECLİS ÜYELERİ
EVET OYU VEREN MECLİS ÜYELERİ