Reklamı Geç
Advert ÇİKOLATA

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?
SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? akyazihaber@hotmail.com
Bu içerik 762 kez okundu.
Advert

 

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye'de, yaklaşık 57 milyon seçmen yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gidecek. 31 Mart sabahı Türkiye’nin 81 ilinde, 919 ilçesinde, 32 bin mahalle ve 18 bin köyde kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi başlayacak?

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK’nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 - 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK’nın vereceği onayla 21.00’den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor. Yani sat 19.00 civarında ilk sonuçlara dair verilerin yayımlanması ihtimali bulunuyor.

Yayın yasağı kalktığında tüm illere dair seçim sonuçlarına Mynet’in aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz seçim haritasından erişebilirsiniz.

SANDIKLAR SAAT KAÇTA AÇILACAK VE KAÇTA KAPANACAK?

Türkiye’nin doğu illerinde Batı’ya göre 1 saat önce başlayacak. YSK’nın verdiği listeye göre sandıkların açılış ve kapanış saatleri şu şekilde:

07.00 - 16.00 = Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis

08.00 - 17.00 = Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde

OYLARIN SAYILMASI

YSK’dan gelen açıklamaya sandıkların kapanma saatinden önce oyların sayılmasına başlanmayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Oy pusulalarının sayımında da belli bir sıra takip edilecek. Buna göre büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

 

Advert japon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500